Je 40 tisíc korun slušný plat, nebo už nestačí?

Guvernér České národní banky to řekl poměrně jasně. Lidé by neměli očekávat a neměli by žádat přehnaná platová navýšení. Jinak by se totiž mohlo stát, že inflaci roztočí ještě více a už v podstatě nepůjde zastavit. To by bylo to nejhorší, co by českou ekonomiku mohlo potkat.

Solidní plat už nestačí

Jenže je to také typická knížecí rada člověka, který má každý měsíc na výplatní pásce stovky tisíc korun a na bankovních nebo investičních účtech značné prostředky. Co ale mají dělat lidé, kterým už jejich měsíční výplata nevychází a musejí v lepším případě sahat do úspor, pokud nějaké mají. Navíc ve chvíli, kdy se jim říká, že ještě zdaleka nejsme z nejhoršího venku a kdy na podzim a v zimě by měla přijít další vlna zdražování.

Těchto lidí přitom stále přibývá. Zatímco před pár měsíci nevycházeli lidé, kteří brali dvacet tisíc korun, dnes už se to týká i těch, kteří mají třicet nebo dokonce čtyřicet tisíc korun. Tedy peníze, které ještě nedávno byly brány jako velmi slušný plat. Právě na tom se ukazuje, jak moc inflace změnila pravidla hry. Dnes je to plat, se kterým mají mnozí problém vyžít.

Foto: Shutterstock

Najednou přestali vycházet

Vždycky jsem si myslel, že mám slušný nadprůměrný plat. 40 tisíc korun hrubého v Opavě nebylo vůbec špatné. Teď ale máme problémy,” líčí pan Richard, který má s manželkou na rodičovské dovolené dvě děti.

Žijí v rodinném domku po rodičích, na jehož rekonstrukci si vzali hypotéku. Tu musí ještě několik let splácet. Čáru přes rozpočet jim však udělaly především ceny plynu. “Skončila nám fixace. Místo zálohy dva tisíce korun teď platíme 8 tisíc měsíčně, a to už je pořádný rozdíl,” říká pan Richard. Letos s rodinou po dvou letech plánoval zahraniční dovolenou, ale nakonec ji museli oželet. Jednoduše na ni nemají. Místo toho vyrazili na chatu za rodiči.

Podle Richarda to takto nemůže jít dál. Finanční problémy má už i on, a to je kolem něj i řada lidí, kteří berou méně. Plyn a elektřina přitom prý ještě více zdraží. “To už půjdeme do ulic, pokud to nějak nezkrotí,” hlásí rezolutně pan Richard.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
111 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
1 rok

A co kdyz vydelam 16 500.a prez 5000 cpu statu a zdravotni…

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Daniel

Řekni šéfovi, že tvá práce stojí za víc. Pomáhá to, když nepřidá, najdeš si lepší. Nebo ty tam musíš pracovat?

Roman
Roman
1 rok

Chudáci fakt… 40 vydělám za 2 měsíce .. bych je chtěl vidět co by dělali kdyby měli měsíčně jen 20 000 a to je tady u nás průměrný(spíše lepší)plat !!!

Ronnyy
Ronnyy
1 rok

Tak toto se dá považovat za provokaci. Já mám 22 hrubého a musím šoupat nohama.

Libuše
Libuše
1 rok

Tady pomůže jen provaz a pořádná větev

ivana
ivana
1 rok

To je síla já mít 40000 Kč tak jsem zticha já mám 6000 Kč to si z lidí dělají srandu to je výsměch hovada

Vojtěch
Vojtěch
1 rok

A prej že jsou komunisti špatný. Pak tu nebrečte že se nedoplatíte xd

Miroslav
Miroslav
1 rok

Mám 30hrubýho 2 děti z žijí

Barbora
Barbora
1 rok

Tak 40 je málo ? 😮😮 A co mají říkat lidi který mají práci kolem 25 nebo i méně jak oni s tím mají vyžít ?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Barbora

Záleží na vašich závazcích. Hypo na byt v Praze nebyla potřeba stejná jako v Karviné. Aspoň se pokusit pochopit kontext by občas neuškodilo.

Pracovnik
Pracovnik
1 rok

40 tisíc korun = 3 práce.
Nejsem furt doma a stejně to nestačí.
Zvláštní to doba a to mame jen jedno dítě.
Nechápu jako to zvládají lidé co nechodí do práce a na úřad práce přijedou Mercedesem.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pracovnik