Platy prodavaček stouply. Je to ale náročná práce

Pořád se mluví o tom, že ekonomická situace České republiky se zhoršuje a že si občané budou muset pořádně utáhnout opasky, protože jsme vstoupili nebo brzy vstoupíme do recese, která může být dlouhá a náročná. Některé věci tomu však vůbec nenasvědčují.

Lidem se nechce pracovat

Jistě, inflace je problémem, ovšem firmy také neustále přidávají a některé dokonce opravdu velkoryse. Důležitý prvek každé hospodářské krize, kterým je nezaměstnanost, potom úplně chybí. Naopak, lidí ochotných pracovat se pořád nedostává.

Přitom právě zaměstnání je pro člověka naprosto klíčové. Vyšší ceny potravin a energií nakonec nějak zvládne, pokud si však udrží příjem. Pakliže by ale přišel o pravidelnou mzdu, bylo by to úplně o něčem jiném.

Skutečně si musíme vážit toho, že české podniky stále generují takové množství pracovních míst. Stále jsme zemí s nejnižší nezaměstnaností v Evropě, což je opravdu úctyhodný výkon. Pravdou ale je, že podnikatelům se tento stav zase tolik nezamlouvá. Aby totiž dostali schopné pracovníky, musí si za ně pořádně připlatit.

Foto: Shutterstock

Náročná práce zaslouží slušný plat

Ukazuje to i příklad Lidlu, který je znám tím, že svým prodavačkám platí nadstandardně a lépe než ostatní obchodní řetězce. Na sociálních sítích na to upozornila Markéta Brzobohatá, která publikovala fotografii inzerátu, který ji zaujal. Lidl na něm hledá prodavačku na pozici vedoucí směny, a to s nástupní mzdou 36 100 korun. Ta však už po třech odpracovaných letech automaticky stoupne na 39 100 Kč. A to v dnešním vyjádření, dá se totiž očekávat, že platy v Lidlu dále porostou.

To ovšem není všechno. Zaměstnanci Lidlu mají štědré benefity v podobě šesti týdnů dovolené, zatímco mnoho lidí má pouhé čtyři týdny. Výhodou jsou i o něco kratší směny.

Lidé se nad takovými platovými podmínkami podivili s tím, že na takové peníze si nepřijdou, a to ani v profesích, které by se mohly jevit jako zodpovědnější, například v kanceláři.

Je to ale celé o poptávce a nabídce. Zatímco lidé chtějí kancelářskou práci, kde se tolik nenadřou a zájemců o ni je tedy více, prodavačku nechce dělat jen tak někdo. Jde o náročné povolání, kde se lidé naběhají a neustále musí něco dělat. Proto si zaslouží i adekvátní odměnu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Markéta
Markéta
1 rok

Zase článek o ničem.
Jsem zaměstnána v Lidlu, kde se už 2 roky nezvyšovala mzda. Tudíž tento plat byl už tehdy.

Karla
Karla
1 rok

Než napíšete takový článek, tak si nejdřív zjistěte fakta, ano takový plat dostanete po 3 letech a to ještě, když budete mít štěstí a zaměstnají vás na plný úvazek. Práce v lidlu už dávno není tak dobře placená. To co se píše na billboardech zak opravdu není pravda. A opravdu je to dřina. Běháte po celé prodejně sem a tam, na směně jste ve 4 lidech a lidi po vás jen řvou, že nebudou čekat ve frontě. Na ranní směny chodíte na 4 ráno, aby hned v 7 po vás lidi zase řvali, že něco není. Když si chcete odskočit… Číst vice »

Kačer
Kačer
1 rok

Je to tak a bohužel největší v uvozovkách plat, pokud se té žebračence dá tak říkat je výsměch. Vůbec tady zahraniční řetězce nemaj co prohledávat, delaj si tady novodobé kolonie. Tak je to a je zapotřebí proti tomu zahájit boj. Nebo pochcípáme.

Claudia
Claudia
1 rok

Co tak napsat ze lide nechteji delat, protoze jim daji povinne nadcasy,a ne kazdy clovek povazuje za idealne stravit temer cely cas v praci