Platy prodavaček stouply. Je to ale náročná práce

Pořád se mluví o tom, že ekonomická situace České republiky se zhoršuje a že si občané budou muset pořádně utáhnout opasky, protože jsme vstoupili nebo brzy vstoupíme do recese, která může být dlouhá a náročná. Některé věci tomu však vůbec nenasvědčují.

Lidem se nechce pracovat

Jistě, inflace je problémem, ovšem firmy také neustále přidávají a některé dokonce opravdu velkoryse. Důležitý prvek každé hospodářské krize, kterým je nezaměstnanost, potom úplně chybí. Naopak, lidí ochotných pracovat se pořád nedostává.

Přitom právě zaměstnání je pro člověka naprosto klíčové. Vyšší ceny potravin a energií nakonec nějak zvládne, pokud si však udrží příjem. Pakliže by ale přišel o pravidelnou mzdu, bylo by to úplně o něčem jiném.

Skutečně si musíme vážit toho, že české podniky stále generují takové množství pracovních míst. Stále jsme zemí s nejnižší nezaměstnaností v Evropě, což je opravdu úctyhodný výkon. Pravdou ale je, že podnikatelům se tento stav zase tolik nezamlouvá. Aby totiž dostali schopné pracovníky, musí si za ně pořádně připlatit.

Foto: Shutterstock

Náročná práce zaslouží slušný plat

Ukazuje to i příklad Lidlu, který je znám tím, že svým prodavačkám platí nadstandardně a lépe než ostatní obchodní řetězce. Na sociálních sítích na to upozornila Markéta Brzobohatá, která publikovala fotografii inzerátu, který ji zaujal. Lidl na něm hledá prodavačku na pozici vedoucí směny, a to s nástupní mzdou 36 100 korun. Ta však už po třech odpracovaných letech automaticky stoupne na 39 100 Kč. A to v dnešním vyjádření, dá se totiž očekávat, že platy v Lidlu dále porostou.

To ovšem není všechno. Zaměstnanci Lidlu mají štědré benefity v podobě šesti týdnů dovolené, zatímco mnoho lidí má pouhé čtyři týdny. Výhodou jsou i o něco kratší směny.

Lidé se nad takovými platovými podmínkami podivili s tím, že na takové peníze si nepřijdou, a to ani v profesích, které by se mohly jevit jako zodpovědnější, například v kanceláři.

Je to ale celé o poptávce a nabídce. Zatímco lidé chtějí kancelářskou práci, kde se tolik nenadřou a zájemců o ni je tedy více, prodavačku nechce dělat jen tak někdo. Jde o náročné povolání, kde se lidé naběhají a neustále musí něco dělat. Proto si zaslouží i adekvátní odměnu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ben
Ben
7 měsíců

No už vidím autorku článku jak maká v Lídlu myslím že by to brzo vzdala.Že nenapíšete o poltické reprezentací Prahy která už 4 měsíce se pere o koryta a práce pro kterou je občani zvolili není vidět.A určite nás stojí víc než pracovníci v Lídlu. A to jsem si ještě nevzal na Paškál vladní a poslaneckou sněmovnu a senát.To je pravá bandě Vyžírků.😜 A ti za 36 hadrů nepracují.

Roman
Roman
7 měsíců

Ocividne povodca clanku nema tušenie očom piše.manželka pracovala v lidlu ako zastupca vedúceho.a nikdy viac .o hodinu skor do prace a odchadza ako posledna.uplne vsetko ma na starosti a robi uplne vsetko.od kasy az po vykladanie tovaru.a ta veta ze robi kradšie smeny? To ste kde citali.mozno pozerate to pravidlo ze pracovníci si musia pipnut kartu a az ked sa odhlasia pokracuju dalej pracovat ,nieco ako platenie prescasov tam nikomu nic nehovorilo.mozno sa už situacia zmenila za posledne 2 roky ,ale robit v lidli a este na poste veducej alebo zastupcu su aj tie ponukane peniaze malo su to tažko… Číst vice »

Miroslav
Miroslav
7 měsíců
Reply to  Roman

Proč jim zavidite těch pár set korun navíc nadrou se patky svátky a ty nervy se zákazníkama, já bych to nedělá ani za jednou tolik. Závidí jen ten kdo má ještě víc

Dana
Dana
7 měsíců
Reply to  Roman

Ano. Úplně s Vámi souhlasím. Moje mamka pracovala na stejné pozici a po 2 letech raději sama z Lidlu odešla. Pípnout konec směny, aby to bylo papírově dobře. Ale zůstáváte v obchodě i nadále, protože je potřeba ještě převzít dodávku z právě vykládaného kamionu. Převzato, Super. Tak teď alou vybalovat zboží na prodejnu. Hotovo. Tak honem ještě uklidit kartony, fólie, přepravky, sběr… Hotovo. Tak ještě honem připravit zboží a drátěné koše na zítřejší akci. Jééé. Ono už je 7 večer?! No vidíte, jak dnešní den rychle utekl. Takže zase zítra ráno v 5 jako obvykle na další směnu. Nedej Bože,… Číst vice »

Katerina
Katerina
7 měsíců

Konečně si začali firmy vážit prodavačů,Kdyby jich nebylo,nejedl by ani pan prezident. Pracovala jsem hodně let v oboru za minimální částku.Schvaluji zvýšení platů.Děkuji za všechny.

Martin
Martin
7 měsíců

😂 😂 😂 120000 KČ bude Zaujímavá výplata.. Síce dávajú dosť asi najviac z ČR.. Čo je ale tragédia.. 😂 😂 😂 Keď idete do kolien za takú smiešnu sumu.. Žobračenka ak vezmeme do úvahy náklady na život.. To sú ťažké vtakoviny 🐦🐦🐦😂😂

Jiri
Jiri
7 měsíců

Práce s lidmi je to nejhorší a prodavačky a obsluhy čerpacích stanicích a v restauracích se na ten plat opravdu nadřou

Michal
Michal
7 měsíců

Poprvé jsem to využil v Tescu tuším.

Shimmir
Shimmir
7 měsíců

Lidé se nad takovými platovými podmínkami podivili s tím, že na takové peníze si nepřijdou, a to ani v profesích, které by se mohly jevit jako zodpovědnější, například v kanceláři. 🤔Ať si někdo zkusí sedět za kasou hezkých pár hodin, neztrácet pozornost, každého pozdravit a usmívat se. Chodil jsem brigádně do Globusu, na dvanáctky. Často jsem neviděl konec fronty a tolikrát s úsměvem pozdravit, byla spousta druhů chleba i pečiva a člověk si musel u nich pamatovat čtyřmístné kódy, protože listovat v té záplavě fotek v deskách nebyl při těch návalech čas nebo pracně vyťukávat dlouhá čísla u čárových kódů,… Číst vice »

Martin
Martin
7 měsíců
Reply to  Shimmir

Presne… Je to náročné ako každá práca.. Lenže pláca je na zaplakanie.. Otroci v Egypte mali viac keď stavali pyramídy.. To sme v Civilizovanej spoločnosti 😂😂”” “”

Kleinak
Kleinak
7 měsíců

Já se musím smát. Ano, na naše poměry to jsou asi dobře peníze, ale jen na papíře. Uvádí se mzda hrubá, tím pádem jste hned na 30tis a ještě po 3 letech, pokud to vydrzite. A co kdyby ještě psali, že mzda bude po 10 letech 50tis. To jsou fakt fóru.

Zde
Zde
7 měsíců

Prosím ukažte ten inzerát děkuji
https://kariera.lidl.cz/prodejna/vedouci-smeny-m-z

Pavel
Pavel
7 měsíců
Reply to  Zde

A psát taky. Ty kráso, zodpovědnější práce v kanceláři. Zodpovídat za přejímku zboží, za tržby, a do toho buzerace od regionálního vedoucího, že zvejkacky musí být v regálu před první kasou a ne před druhou….. A do toho přestávky na jídlo v době největšího náporu na prodejně, takže se ani v klidu nenajite. Teda alespoň tak to bylo před 15 lety když jsem tam dělal ostrahu. A jak to sleduju, krom toho že nemusí lítat jak hadr na holi přes celou prodejnu a řeknou si ledasco přes intercom se toho až zas tak moc nezměnilo. Nešel bych tam ani za… Číst vice »

Petr
Petr
7 měsíců
Reply to  Zde

Přesně tak,ale 39tis by měl být nástupní základ jinak je to almužna pro otroky

Petr
Petr
7 měsíců
Reply to  Zde

👍

Eva
Eva
7 měsíců

Paní redaktorko, kdybyste věděla, co vše práce vedoucí směny obnáší, tak byste se nedivila. Peníze to jsou za tu dřinu zasloužené. A kratší směny? Jasně, můžu mít v týdnu dvě pětihodinové směny, ale stejně musím odpracovat fond hodin.

Aster
Aster
7 měsíců
Reply to  Eva

To ona vědět nemůže, protože evidentně normálně nikdy nepracovala…

Václav
Václav
7 měsíců
Reply to  Aster

👍👍👍

Václav
Václav
7 měsíců
Reply to  Eva

👍👍👍 ta tu lže furt tahle pisálková