Lidl začal v Česku nabízet prodavačkám opravdu velké peníze. Lidem už to přijde moc. Kdo z vás to má?

Současná krize je stále velmi odlišná od těch, které jsme byli zvyklí zažívat dříve. V některých ohledech, zejména pak navyšování cen, je zcela jistě nejkrušnější ze všech. Na druhou stranu je tu i jistá anomálie, kterou představuje stále velmi přehřátý trh práce. Namísto toho, aby lidé přicházeli o práci, se jich naopak stále nedostává.

Velmi nadstandardní výdělek

Tato situace se přitom nijak zvlášť nemění. Naopak, poslední data ukázala, že Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Po očištění nejrůznějších vlivů dosahuje 2,2 %. Toto číslo vyjadřuje jediné: práci má každý, kdo o ni stojí.

Podrobnější zkoumání potom odhaluje i další souvislosti. Na takto přehřátém trhu práce se pochopitelně lépe vyjednává vyšší mzda. Kdo se dnes na lepší ohodnocení ve stávajícím zaměstnání nezeptá, dělá velkou chybu. Firmy jsou ke zvyšování mezd doslova nuceny, a to zejména pokud jde o nábor nových pracovníků.

Ukazuje to například obchodní řetězec Lidl. Ten svým prodavačkám dává vydělat už více než třicet tisíc korun za měsíc hrubého. To už jsou na této pozici zajímavé peníze. A podle všeho výdělky ještě porostou, protože lidí se nedostává.

Velkou diskuzi teď na Twitteru rozvířila Markéta Brzobohatá, která publikovala příspěvek, na kterém je reklamní tabule lákající na pozici vedoucí směny v Lidlu. Nabízí nástupní mzdu ve výši 36 100 korun, která se po třech letech automaticky zvýší na 39 100 korun. Velkým lákadlem je také 30 dní dovolené. To je šest týdnů, zákonem dané jsou pouze čtyři týdny.

Foto: Shutterstock

Nadřou se?

Tak stojím frontu u Lidlu, než otevřou. A ejhle, co vidím. Přemýšlím, jestli tohle po více než 5 letech na Úřadu práce mám,” komentovala Markéta Brzobohatá, která dodává, že si nemyslí, že by měla méně práce a naopak má větší odpovědnost.

V diskuzi se potom lidé vyjadřují nejrůznějším způsobem. Podle některých už je to dnes naprosto standardní ohodnocení. Navíc poukazují na skutečnost, že prodavačky v obchodech se docela dost nadřou.

Pravdou také je, že do obchodních řetězců dnes chodí pracovat nejrůznější lidé. Nechybějí například vysokoškoláci, kteří vystudovali různé humanitní obory, ale na trhu práce zjistili, že své vzdělání mohou uplatnit jen za velmi nízkou mzdu, a tak raději volí nekvalifikovanou práci za slušné ohodnocení.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dagmar Dudychová
Dagmar Dudychová
1 rok

A co je na tom špatného , že někde konečně trochu normálně platí.

Viola
Viola
1 rok

Ty dřou jak mezci zasloužený peníze

Milan
Milan
1 rok

No já bych to nechtěl dělat obdivuji všechny prodavačky a když se to někomu zda ze mají hodně ať si to vyzkouší a myslím že za 3 dny bude mluvit jinak

Dušan
Dušan
1 rok

Vážená redaktorko, u Lidla bych nedělal ani za 100.000,- čistého, je zvláštní, že za tak úžasné peníze,jak píšete, je tam tak obrovská fluktuace 😂 asi to za tu dřinu nestojí.

Aster
Aster
1 rok

Já dovolenou v podstatě nemám – pokud tak nazvu volno, které si udělím, tak určitě není placené 😀

Koko
Koko
1 rok

Lhát se prostě v Čechách vyplácí. Já mám u kapitalisty čtyři týdny tj. dvacet dní

Martin 345
Martin 345
1 rok

Cha cha penize dělat v lidlu to není práce ale roboticka otrocina pokladní nejsou pokladní ale roboti ze sluchátky a personal lítají jak sulini po prodejně takže výsměch

Utana
Utana
1 rok

30000 hrubého není dnes nic extra teda…

Vladimír
1 rok
Reply to  Utana

Utano nejsi nějaká náročná

Jitka
Jitka
1 rok
Reply to  Utana

Přesně tak.A tu práci si může zkusit každý.Zadna sranda to není.

Lukáš
Lukáš
1 rok
Reply to  Utana

Souhlasím… 30k je podle mě dneska důstojné minimum… Já osobně bych už pod 30k čistého dnes nešel….Na to mám už dost let odpracováno.

Toscana
Toscana
1 rok

Ten háček asi pochopíte, až tam nastoupíte. Ať paní řekne, jaké ohodnocení nabízí zaměstnavatelé na úřadu práce uchazečům. 17000 hrubého a někdy i míň.