Lidské tělo si nemusí umět vytvořit imunitu proti koronaviru, obávají se vědci

Přestože je současná situace složitá, všichni doufají, že se po čase život opět vrátí do starých kolejí. Když ne jinak, tak postupným vytvořením kolektivní imunity proti koronaviru. Ostatně, s myšlenkou urychlit promoření populace a tím vytvořit “imunitu stáda” si pohrávala řada zemí. Nizozemsko a Velká Británie od ní upustily, ale ve Švédsku na ní vláda stále setrvává.

Případy opakovaných nákaz přibývají

Začínají se však objevovat hlasy založené na zkušenostech, že to s tou imunitou proti koronaviru nebude úplně jednoduché. Už v únoru, kdy epidemie zuřila na asijském kontinentu, se objevil případ ženy, která prodělala onemocnění Covid-19, jež nový typ koronaviru způsobuje, načež byla testována jako negativní. Jenže po třech týdnech se nakazila znovu. Zprávy o vícečetném nakažení se objevily také v Číně a neoficiálně i v Itálii, kde někteří zdravotníci tvrdí, že nákazu prodělali už dvakrát.

To nejsou dobré zprávy. Pokud by se potvrdily, znamenalo by to, že si tělo proti koronaviru nevytváří dostatečně silnou imunitní odpověď. Pokud by se lidé nakazili například s odstupem roku, dalo by se to pochopit, ale jestliže k opakované nákaze dochází v rozmezí několika týdnů, je to velmi znepokojující. Pravdou také je, že nový typ koronaviru hojně mutuje. Vědci už zaznamenali celkem osm jeho mutací a pravděpodobně jich bude ještě více. Právě mutacemi může obcházet imunitní reakci organismu.

Například hlavní český epidemiolog Roman Prymula na případy opakovaných nákaz reagoval vlastní teorií. Podle něj nešlo ani tak o to, že by se někdo nakazil dvakrát či vícekrát, ale o shodu náhod, případně špatné odebrání vzorků. Nový typ koronaviru dokáže být také velmi zrádný a podle Prymuly i dalších odborníků se může jakoby schovat, ale tělo ho přitom stále vylučuje.

V průběhu virové infekce si pacientovo tělo vytvoří protilátky, které velmi specificky působí na daný virus. Poté, co se pacient zotaví, tyto protilátky hned nemizí, ale zůstávají v těle,” vysvětluje Robin May, profesor na Institutu mikrobiologie při Birminghamské univerzitě základy virologie.

Popírá zákony virologie, ale ne tak docela

Dosavadní výzkum nemoci Covid-19 ukazuje, že by se tato hypotéza měla potvrdit i tentokrát. “Data, která máme z Číny, dokládají, že infikovaní pacienti získávají řadu protilátek, které by měly vykonat svou práci a tělo ochránit před opakovanou infekcí,” uvádí francouzský virolog Olivier Terrier.

Pokud by se koronavirus choval jinak, odborníky by v zásadě velmi překvapil. Popřel by totiž dosud známé zákony virologie. Přesto tuto možnost nechce nikdo vylučovat. Tento koronavirus totiž už mnohokrát dokázal, že není radno ho podceňovat a že je až zvláštním způsobem skvěle přizpůsoben pro cirkulaci v lidské populaci.

Například Robin May opatrně připouští, že reinfekce by mohla být možná, pokud by patogen mutoval způsobem, že by ho tělo po prvotní nákaze v jeho nové podobě nedokázalo rozpoznat. “To samé se děje s chřipkou. Lidé nikdy neonemocní dvakrát stejným kmenem, ale chytnou ji další rok poté, co virus zmutuje,” doplnil. Jistou “výhodou” chřipky ale je, že se nový kmen objevuje jen každý rok a nikoliv častěji. Problémem v případě koronaviru může být, že mutuje mnohem rychleji.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
honza
honza
6 měsíců

virus se může chovat jako chřipka, pomáhá opakované očkování, kdy organizmus si zvyká na stále nové a nové varianty viru
základem je něco dělat: posilovat imunitu, nechat se očkovat, vymýšlet stále lepší očkovací látky, používat plazmu vyléčených, promořovat ale s léky, kt. teď nejsou na trhu, zkoušet léky, nebát se experimentů.
Na jednu stranu se mluví o opatrnosti, bezpečnosti léčby, na druhou vidíme nebezpečnost viru, který může mutovat, přijít druhá vlna, napadá srdce a mozek, je nevyzpytatelný, nebezpečný.
Nelze postupovat dle zaběhnutých zkostnatěklých pravidel a nechat bez léků a očkování promořovat populaci

Rudolf
Rudolf
6 měsíců

Nejsem odborník přes virologii, ale viděl bych to asi tak, že pokud se člověk nakazí znovu, pak si jeho tělo vytvořilo málo protilátek. Důvody vidím dva. Buďto dotyčný prodělal spíše symbolickou virózu bez vážnějších potíží a nebo spíše jeho tělo nemá dostatek materiálu ze kterého si imunitní systém staví protilátky. Jsou to celkem složité chemické látky a pokud v ní chybí byť jen jedna komponenta je to problém na dlouhé pokračování. Ale těch problémů je evidentně hodně. To co mě osobně znepokojuje nejvíc je délka inkubační doby. Ůdajně až 14 dní! Vždycky platilo, že čím je inkubační doba delší, tím… Číst vice »

Jakub
Jakub
6 měsíců
Reply to  Rudolf

Pokus o odpověď na na otázku ohledně smrtnosti. Údaje ze zemí, kde počet zemřelých je jictě celkem věrohodný (Evropa, USA …), ale počet tzv. nakažených, je v zásadě počet lidí TESTOVANÝCH. I hodněs protestované země, jako je Německo a možná i třeba ĆR mají pravděpodobně velké procento nyní a v minulosti již nakažených, kteří se s touto nemocí nesetkali. Např v Německu mnoho odborníků odhaduje (pozor, skutečně jen odhaduje) daleko menší číslo, než těch 5%. Třeba i méně, při nezkolabujícím zdravotním systému. Pravdu ale ukážou až rozsáhlejší sérologická vyšetření na paměťové portilátky.

Host
Host
6 měsíců
Reply to  Rudolf

Počet vyléčených do poslední chvíle stoupá, počet zemřelých přestane stoupat dříve (pro ilustraci – např. k uzdravení potřebují nemocní průměrně tři týdny na ventilátoru ale ti, co umírají, umírají v průměru po týdnu a půl ventilace). To k těm statistickým datům ohledně zemřelých a “zotavených” (skoro si myslím, že je to přesnější termín než “uzdravení”) – vše by se mělo ukázat až se všechny nebo alespoň téměř všechny “aktivní případy” přesunou do kolonky “ukončené případy”. K tomu je zde samozřejmě vliv toho, kolik která země testuje (třeba Švédsko má skandální poměr zemřelých + kriticky nemocných / počet zotavených, což je… Číst vice »

Jax
Jax
6 měsíců

To, že se někdo nakazil opakovaně, není nic extra neobvyklého a žádné zákony virologie to nepopírá. Protilátky po prodělané chorobě či očkování Vás u většiny chorob nechrání zcela 100%. Záleží to na stavu imunitního systému a na infekční dávce. Bude-li člověk, který nemoc prodělal či byl proti ní očkován výrazně oslaben (jinou nemocí, dlouhodobým stresem, vyčerpáním,…) je riziko, že infekce prostě prolomí oslabenou bariéru (imunita je komplexní záležitost). Stejně tak, bude-li ten člověk exponován velmi vysoké infekční dávce, je opět riziko, že imunitní systém tomu “přívalu” nezvládne odolat a infekce znovu propukne (tak jako svodidla zastaví normální auto, ale ne… Číst vice »

Tomáš
Tomáš
6 měsíců

Tak byla by docela “sranda”, kdyby fungoval nějak podobně jako HIV, tj. zůstal v těle napořád, i v nezjistitelném množství, a to i přes tělem vytvořené protilátky. To je první fáze, dostat se do co nejvíce lidí. A z té láby by byl naprogramovaný tak, aby po nějaké době zmutoval na skutečně vražedné monstrum, s cílem prostě najednou a zcela zásadně zredukovat počet lidí na planetě. Já vím, je to šílená konspirace.

Jan
Jan
6 měsíců
Reply to  Tomáš

Ta myšlenka není vůbec šílená. Současné takzvaně legitimní vlády světa, nejsou schopny a ochotny nějakým solidním způsobem snížit počet lidí na planetě, no tak se to musí udělat takhle. Má to smysl i logiku.

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  Jan

KEď to má logiku tak začni od seba znižovať stavy lidí. Zem mimochodom v pohode uživí 80 milard ľudí. Necháte sa klamať tými zrúdami mnohí jak dementi.

Jan
Jan
6 měsíců

No tak si tu imunitu nevybudujeme. Budem se s tím holt asi muset smířit a naučit se s tím žít. Vrátit se k normálnímu způsobu života, a zvyknout si na to, že se prostě bude umírat na nějakou novou nevyléčitelnou chorobu. Beztak je potřeba trochu zředit lidskou populaci, přeci se z toho neposerem. Chcete se snad doživotně balit do roušek a nevím čeho ještě a bazírovat na životě každého mnohdy zcela zbytečného jedince ? Já teda ne !

PANJAN
PANJAN
6 měsíců
Reply to  Jan

No ty seš P@IČA!

Ivan
6 měsíců
Reply to  PANJAN

Nevím proč….příroda je na principu přirozené likvidace slabých a nemocných jedinců založena (viz např. potravní řetězec) .Jen my si myslíme že jsme nadtovorové,kteří si troufají nařizovat přírodě.Příroda nás dokáže vždy “poučit” že není radno s ní zápasit o nadvládu.

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  Ivan

Nevieš nič o prírode ani o človeku len táraš nezmysly do sveta, vypúšťaš slová ktoré ťa raz budú veľmi mrzieť.

Radim
Radim
6 měsíců
Reply to  Jan

V tom případě by mě zajímalo, jak moc bazíruješ na svém životě ty…?!!!

Petr
Petr
6 měsíců
Reply to  Jan

Člověče mám kamarádku, co vždycky razila heslo, že lidstvo je moc zchoulostivělé, že zachraňujeme kdekoho a pak to oslabuje genom. Prostě nechala by každého nemocného bez léčby, buď vydrží nebo ne. Takhle drsná byla. Ale pak chytla jakousi nemoc trávicího systému, docela dlouho běhala po doktorech, šlo jí lidově řečeno o kejhák, ale dostala se z toho. Když jsem se jí po čase zeptal, jestli to nepopírá její mengeleovské teorie, uraženě prohlásila, že tady šlo o ní a to je přece něco jiného. Jinak to je hodná holka, tři školy má, ale…….ono se to kecá, když je člověk zdravý.

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  Petr

Hodná holka tri školy má? Je to sociopatický psychopat, tá “tvá” holka.

Radim
Radim
6 měsíců
Reply to  Petr

Měl ses jí zeptat, jestli ona se považuje za “nadlidstvo”! ;-DDD

Chytřejší Jan píše hloupějšímu Janovi
Chytřejší Jan píše hloupějšímu Janovi
6 měsíců
Reply to  Jan

Jane, promořovat se chce ale jenom západ. Asiai o žádném promořování nemluví. Ani Čína, ani Japonsko, ani Jižní Korea, ani Siggapur, ani Honkong. prostě nikdo. Jenom ta hloupá Evropa se chce promořit. tedy západní půlka a nově i Česko. Takže ve výsledku bude promořený západ, západu ubude počet obyvatel, sníží se průměrná dálka života lidí a asiatů bude vesele přibývat dál, páč tam se promořit nehodlají. Takže moc logiky to tvoje promořování nedává, bobku… Snížíš jen počet obyvatel Evropy, kteří se ale nějak enormně nemnožili. naopak Evropanů ubývalo už dost i tak… Nemáš to promyšlené, bobe, skočil jsi na špek… Číst vice »

František
František
6 měsíců

Jediná účinná ochrana je vysoká imunita, ta se získá zdravým životním stylem a stravou. Čína a Japonsko to ještě nezapomněly, ale bohužel opustily. Makrobiotika se na Dálném východě praktikovala tisíciletí. Ještě dnes se praktikuje v malých vesnicích, tam nákaza nebude. Evropa a USA na tom budou špatně, protože tento dokonalý systém léčení zná jen málo lidí. Tak nezdravý způsob života podstatně snižuje imunitu a USA žije nezdravě už dlouho. Přitom stačí pár měsíců, aby se podstatně zvýšila imunita změnou stravy a živ. stylu. Také se vyléčí mnoho takzvaně nevyléčitelných nemocí. Alergie, cukrovka II typu, leukémie atd. Navíc je to pro… Číst vice »

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  František

Až také to levné nie je, strava v supermarketoch je jedovatá a bez živín, to je hlavná príčina celoplošne oslabenej imuty ľudí. Okrem toho macrobio neprospieva každému. Ale v princípe máš pravdu že zdravá strava (ja dodávam že zdravé potr. produkty) posiluje imunitu človeka, to dá rozum.

Michal
Michal
6 měsíců
Reply to  Tomáš

Strava v supermarketech je taková, jakou si ji koupíš. Když hledíš jen na kvantitu, pak se nediv.

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  Jan

Takých sociopatických bláznov typu Hitler jak ty by mali okamžite vyderatizovať. Tak začni od seba riediť tú premnoženú populáciu.

Leelll
Leelll
6 měsíců
Reply to  Jan

NO tak se nakaž, navštiv celou rodinu a trochu to zřeď. Zvykneš si…