Lžíce pohozená na zahradě není omyl. Prastará finta má jednoznačný důvod

Co potřebují vaše květiny, zelenina, ovocné stromy? Samozřejmě slunce, zavlažování a dostatek živin. Zapomíná se ale na nutné opylení. Bez včel a nejrůznějšího hmyzu by žádná úroda nebyla možná. Jak pomoci hmyzu na vaší zahradě?

Zachraňte včelky

Realizuje se řada projektů na záchranu nejrůznějších druhů zvířat. Často zapomínáme, že ohroženým druhem se velmi brzy mohou stát včely. Pomoci včelkám může každý z nás a někdy je to snadnější, než myslíte. Pomáhají jednoduché věci, jako například miska s vodou a oblázky v zahradě, kde se včelky mohou bezpečně napít.

Poslední generace včel bývají hodně vyčerpané, protože ubývá luk a polí. Včely za obživou musejí létat mnohem dál než dříve. Včelaři každoročně varují, že jim včelstva umírají na slabost nebo na nejrůznější onemocnění.

Krmte včely cukerným roztokem

Nezáleží na tom, jestli bydlíte v panelovém domě nebo máte jen malou zahrádku. Každý může mít za oknem cukerný roztok, který dodá včelám výživu. Základem roztoku jsou 2 lžičky cukru a 1 lžička vody. Roztok je třeba smíchat a cukr nechat důkladně rozpustit. Malá množství cukerného roztoku umístěte na lžíci nebo na víčka od zavařovacích lahví. Je důležité, aby krmítka pro včelky byla dostatečně plytká a včely se nemohly utopit.

V panelových domech můžete lžíce rozmístit na okenním parapetu nebo na balkóně.

Foto: Shutterstock

Kreativní krmítka

Výroba krmítka pro včelky není náročná a můžete se do výroby pustit společně s dětmi. Stačí dostatečně velká miska a do ní vyskládejte různé oblázky, větvičky nebo jiné předměty, aby včelky mohly při pití usednout.

Na jeden kilogram medu je zapotřebí 1 100 včel. Jedna včelka za život posbírá méně nektaru, než je obsah kávové lžičky. Proto je zapotřebí o včely náležitě pečovat a pomáhat jim v jejich úsilí. Ozdobte zahradu užitečným doplňkem a krmte včelky.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments