Má být nadváha označena za nemoc? Argumenty pro a proti

Takřka každý druhý Čech trpí nějakou formou nadváhy. A téměř každý šestý je obézní, tedy jeho Body Mass Index překračuje hodnotu 30. Jsou všichni tito lidé opravdu nemocní?

O této definici se nyní rozproudila poměrně výživná debata, která probíhá například na stránkách britského odborného magazínu The BMJ. Ve Velké Británii a nakonec ani v České republice zatím není nadváha oficiálně kodifikována jako nemoc.

Naproti tomu v Portugalsku je nadváha už 15 let považována za chronické onemocnění. Také americká asociace lékařů AMA považuje kila navíc od roku 2013 za nemoc.

Nejde o chybu jednotlivce

Například John Wilding z University of Liveroppl spolu s prezidentskou evropské asociace pro studium obezity, Vicki Mooney, plédují za to, aby také další státy uznaly nadváhu za nemoc.

Jejich argumenty jsou poměrně jasné. Na tom, zda je někdo silnější než jiný, se podílí externí faktory jako dědičnost a životní prostředí. Stejně tak se jen těžko ovlivňuje to, jak se tuk v těle rozmístí a rizika návazných onemocnění.

Aktuálně je známo 200 genetických variací, které ovlivňují váhu. Mnoho z těchto genů se přitom podílí na regulaci hladu a nasycení. „Nejde o chybu jednotlivce, když trpí nadváhou,“ uzavírají oba vědci ve svém textu.

Z výše uvedeného vyvozují také důležitý závěr. A to, že by lidé s nadváhou neměli být sami zodpovědní za to, že kila shodí. „Pokud uznáme nadváhu za chronické onemocnění, přispěje to k tomu, že obézní lidé nebudou tolik stigmatizováni a diskriminováni,“ píší Wilding a Mooney. Vycházejí z toho, že pak příslušnou péči vyhledá více lidí.

Vydělají farmaceutické firmy

Tomuto pohledu ale odporuje například praktický lékař Richard Pile. Ten si nedovede představit pozitivní efekty nové definice. Nejenže se lidé s nadváhou nezačnou více hýbat, když se dozví, že jsou vlastně nemocní, ale ani lékaři se najednou nepraští do čela a neřeknou si, že tohle všechno mění.

Pile se naopak obává negativních důsledků. Pokud nadváhu označíme za nemoc, která je dána geneticky, může to pacientům vzít motivaci proti tomu něco dělat. Varuje také předtím, že z toho budou profitovat pouze farmaceutické koncerny, které uvedou na trh nové léky, případně soukromé kliniky, jež budou provádět diskutabilní operace. Dosud je na trhu jen minimum léků, které pomáhají lidem s nadváhou shodit.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

8
Komentujte

avatar
5 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
KristinaJardaZdislavaJardasqr Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jarda
Host
Jarda

No nevím zas stigmatizace lidí co nevypadaj jako podle magazínu. Nadváha určitě není nemoc, je to jen výsledek přebytku potravin, nezdravýho žitotního stylu a nedostatku pohybu dnešní doby. Tělo těch lidí vetšinou funguje správně, tak jak je za tisíce let naprogramováno, prostě je pro něj pořád výhodný energii ukládat, celý tisíce let prostě to bylo pro přežití výhodný, tak prostě ukládá,, to že máme půl století blahobit se zatím do funkce těla nemohlo projevit. Takže za mě, nemoc to není , ale je to výrazný rizikový faktor pro vznik nemocí (tím ale myslím spíš už obezitu než nadváhu)..

Zdislava
Host
Zdislava

Fajn, začnu žrát jako prase, půjdu na neschopenku a pak mi dají invalidku. Hurá! A makat můžou ti, co si váhu hlídají.