Má být nadváha označena za nemoc? Argumenty pro a proti

Loading...

Takřka každý druhý Čech trpí nějakou formou nadváhy. A téměř každý šestý je obézní, tedy jeho Body Mass Index překračuje hodnotu 30. Jsou všichni tito lidé opravdu nemocní?

O této definici se nyní rozproudila poměrně výživná debata, která probíhá například na stránkách britského odborného magazínu The BMJ. Ve Velké Británii a nakonec ani v České republice zatím není nadváha oficiálně kodifikována jako nemoc.

Naproti tomu v Portugalsku je nadváha už 15 let považována za chronické onemocnění. Také americká asociace lékařů AMA považuje kila navíc od roku 2013 za nemoc.

Nejde o chybu jednotlivce

Například John Wilding z University of Liverpool spolu s prezidentskou evropské asociace pro studium obezity, Vicki Mooney, plédují za to, aby také další státy uznaly nadváhu za nemoc.

Jejich argumenty jsou poměrně jasné. Na tom, zda je někdo silnější než jiný, se podílí externí faktory jako dědičnost a životní prostředí. Stejně tak se jen těžko ovlivňuje to, jak se tuk v těle rozmístí a rizika návazných onemocnění.

Aktuálně je známo 200 genetických variací, které ovlivňují váhu. Mnoho z těchto genů se přitom podílí na regulaci hladu a nasycení. „Nejde o chybu jednotlivce, když trpí nadváhou,“ uzavírají oba vědci ve svém textu.

Z výše uvedeného vyvozují také důležitý závěr. A to, že by lidé s nadváhou neměli být sami zodpovědní za to, že kila shodí. „Pokud uznáme nadváhu za chronické onemocnění, přispěje to k tomu, že obézní lidé nebudou tolik stigmatizováni a diskriminováni,“ píší Wilding a Mooney. Vycházejí z toho, že pak příslušnou péči vyhledá více lidí.

Vydělají farmaceutické firmy

Tomuto pohledu ale odporuje například praktický lékař Richard Pile. Ten si nedovede představit pozitivní efekty nové definice. Nejenže se lidé s nadváhou nezačnou více hýbat, když se dozví, že jsou vlastně nemocní, ale ani lékaři se najednou nepraští do čela a neřeknou si, že tohle všechno mění.

Pile se naopak obává negativních důsledků. Pokud nadváhu označíme za nemoc, která je dána geneticky, může to pacientům vzít motivaci proti tomu něco dělat. Varuje také předtím, že z toho budou profitovat pouze farmaceutické koncerny, které uvedou na trh nové léky, případně soukromé kliniky, jež budou provádět diskutabilní operace. Dosud je na trhu jen minimum léků, které pomáhají lidem s nadváhou shodit.

Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

8
Komentujte

avatar
5 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
KristinaJardaZdislavaJardasqr Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Jarda
Host
Jarda

No nevím zas stigmatizace lidí co nevypadaj jako podle magazínu. Nadváha určitě není nemoc, je to jen výsledek přebytku potravin, nezdravýho žitotního stylu a nedostatku pohybu dnešní doby. Tělo těch lidí vetšinou funguje správně, tak jak je za tisíce let naprogramováno, prostě je pro něj pořád výhodný energii ukládat, celý tisíce let prostě to bylo pro přežití výhodný, tak prostě ukládá,, to že máme půl století blahobit se zatím do funkce těla nemohlo projevit. Takže za mě, nemoc to není , ale je to výrazný rizikový faktor pro vznik nemocí (tím ale myslím spíš už obezitu než nadváhu)..

Zdislava
Host
Zdislava

Fajn, začnu žrát jako prase, půjdu na neschopenku a pak mi dají invalidku. Hurá! A makat můžou ti, co si váhu hlídají.

Jarda
Host
Jarda

Příjem minus výdej je tloušťka 😉

Kristina
Host
Kristina

Ano, ti lidé jsou nemocní, také jsou většinou nešťastní a plní depresí. Pokud by jim mohla erudovaná medicína pomoci, ať to udělá. Člověk je složitá duševně- duchovní bytost a v jeho fyzickém těle se odráží morálně duchovní vlastnosti a kvalita předešlých životů. Také se dá určit podle roku narození, jaké orgány se mj. na obezitě podílejí.

sqr
Host
sqr

…takže když někoho zavřu v pokoji s lahví vody, vědrem místo klozetu a čtvrtkou chleba na den, on bude trpět hlady a mezením osobní svobody jako zvíře, ale po dvou týdnech této “léčby” shodí 10 kilo a po dvou měsících s poloviční váhou a totálně rozhozeným stravovacím režimem bude “byléčený” z nadvágy…a já si jej mohu zkasírovat o deset tisíc za “intenzivní protitukovou léčbu”???

Joja
Host
Joja

Bylo by fajn kdyby zdravotní pojišťovny poskytly prostředky k léčbě opravdu nemocných lidí se specifickými požadavky na léčbu. Obezita je většinou normální závislost na jídle a sladkém. Mám ve své blízkosti 3 obézní lidi a vím co jedí a pijí. Zatímco já si dám vodu a ke svačině bílý jogurt tak kolegyně si dá Fantu a smaženku. Je snad nemocná když váží o 50 kg víc než já? To už by potom musely být nemocí všechny závislosti kouření, alkohol, marihuana a pod. a i tito lidé by byli méně stigmatizovaní. Bylo by to v pořádku?

sqr
Host
sqr

…napadlo mne, že by obezita mohla být uznána za nemoc pouze v případě, že dotyčný jedinec dobrovolně absolvuje bez prokazatelných výsledků léčebnou protiobezitologickou kůru, tj. včetně skutečného omezení množství (nikoli druhů) stravy, a vydrží u ní až do konečné fáze. Pokud ji přeruší předčasně, bude to prostě jen důkaz, že je na jídle závislý, a závislost není nemoc – viz. již zmiňované kouření, alkoholismus, drogy atd. Závislost je výsledek svobodné volby dotyčného – nikdo jej k tomu, aby přijímal víc potravy než co tělo opravdu potřebuje, nenutí. A to že má na jídlo prostě neodolatelnou chuť za nemoc opravdu prohlašovat… Číst vice »

Kristina
Host
Kristina

Kdyby to bylo tak jednoduché! Pokud si dá štíhlý člověk Fantu a smaženku, nikdo se nad tím nepozastaví; kdežto obézním je vyčítáno už i jakékoliv normální jídlo. Nedivím se, že trpí depresemi, protože málokdo dokáže dlouhodobě držet drastickou dietu. Obezita je hlavně problémem látkové výměny, kdežto závislosti jsou povětšinou psychickým selháním jedince.