Vliv menstruačního cyklu na hubnutí

Uvnitř našeho těla se nachází malá chemická laboratoř, která řídí veškeré procesy. Na celkovém naladění a aktivitě se u žen podílí i kolísání hormonální hladiny v důsledku menstruačního cyklu. Jak naplánovat hubnutí, aby nezaznamenalo neúspěch hned při startu?

Kdy ženy touží hubnout

Výzkumy ukázaly, že ženy mají největší touhu po atraktivním vzhledu v době ovulace. Chtějí se zalíbit mužům, podvědomě sahají po vyzývavějším oblečení nebo výraznějších barvách. Naopak v době menstruace touží obvykle po samotě, mohou pociťovat smutek, jsou citlivější na bolest. Je problematické se v této době věnovat nějaké fyzické aktivitě a také hrozí přejídání nebo touhy po sladkostech.

28 dní menstruačního cyklu

Od prvního do posledního dne menstruace není vhodná doba, abyste si plánovala změnu jídelníčku nebo začínala s náročnější fyzickou aktivitou. Hladina hormonů způsobuje útlum a vhodnější je mírně klidnější režim. Snažte se dodržet pravidelnost ve stravě a nepřidávat na sladkostech. Vhodné jsou procházky nebo třeba jóga. Neměly byste se cítit vyčerpaně a unaveně.

Asi třetí den od skončení menstruace je ten nejvhodnější čas začít s plánem na změnu jídelníčku. Budete mít nejvíce energie. V této době se doporučuje i náročnější aerobní aktivita. V polovině menstruačního cyklu přichází období ovulace. Tady budete toužit po štíhlé postavě nejvíce a vůle vám pomůže vytrvat v započatých změnách. V období kolem ovulace byste měly mít už nastavený denní režim a jen dodržovat zaběhnuté rituály.

Po ovulaci se už zase začnou ke slovu hlásit hormony, bude náročnější vytrvat. Pomůže vám ale to, že už jste v zaběhnutém režimu několikátý týden.

Při nadcházející menstruaci buďte vnímaví k potřebám těla. Můžete mírně vysadit a malinko zhřešit. Neberte si ale menstruaci jako výmluvu, za kterou schováte několikadenní přejídání a povalování v posteli. Vaše téměř měsíční úsilí by bylo pošlapáno a ztraceno. Během menstruace pomůže zejména dodržování pitného režimu a doplnění hořčíku a železa.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.