Malá díra pod baterií vodovodu má speciální funkci. Instalatér prozradil, k čemu je dobrá

V každém umyvadle, vaně a dřezu se nachází druhý otvor, umístěný výše než klasický odtokový otvor. Ačkoli tento otvor není nezbytný pro základní funkčnost, jeho přítomnost zajišťuje bezpečnost a bezproblémovou funkčnost zařízení. Měli byste znát účel tohoto otvoru.  

Otvor má dvě funkce

Horní otvor dvě klíčové funkce. První a nejdůležitější je zajištění bezpečnosti. Slouží jako druhý odtok v případě, že dojde k přetečení. To může zabránit povodni v koupelně a minimalizovat škody na majetku.

Druhá podstatná funkce horního otvoru souvisí s fyzikálními zákony. Při odtoku vody dolním otvorem vzniká před ní vzduchová bariéra, což brzdí odtok vody. Horní otvor slouží k odvodu vzduchu z odpadní trubky, aby se odtok zrychlil. Přestože tento otvor může být místem množení bakterií a plísní, jeho údržba je důležitá pro bezproblémový a rychlý odtok vody.

Jak efektivně vyčistit dřez a odpadní trubku?

Správná hygiena v kuchyni zahrnuje i pravidelnou údržbu dřezu a odpadní trubky. Pokud byste chtěli minimalizovat riziko vzniku choroboplodných zárodků, měli byste tyto úkoly provádět pravidelně.

Foto: Shutterstock

Pro denní čištění dřezu postačí jemný čisticí prostředek a houbička. Povrch celého dřezu důkladně vyčistěte, včetně vodovodní baterie, a následně opláchněte čistou vodou. Pro základní čištění odpadní trubky lze použít směs jedlé sody, citronové šťávy a octa. Tento přírodní prostředek je účinný proti usazeninám a zároveň dezinfikuje odtok. Směs nalijte do odtoku a přidejte ji také do horního otvoru ve dřezu, abyste se vyhnuli zápachu a usazeninám. Tuto údržbu lze provádět jednou týdně.

Citrónová šťáva

Pokud používáte dřez k mytí nádobí, které přišly do styku s masem a jinými potravinami, doporučuje se použít citronovou šťávu jako přírodní dezinfekci. Tato šťáva dezinfikuje a eliminuje bakterie, které se vyskytují na nádobí.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments