Malý otvor pod vodovodní baterií má speciální úlohu. Instalatér konečně prozradil, k čemu slouží

Většina umyvadel je vybavena otvorem, který je umístěný v jejich horní části. Proč to tak je, když klasický odtokový otvor je ve spodku dřezu či umyvadla? Plní dvě velmi důležité funkce.

Chrání před vytopením

Nejdůležitější je bezpečnost. Napouštíte vodu, ať už do dřezu nebo do vany, a odejdete do vedlejší místnosti. Pokud byste se včas nevrátili, umyvadlo či vana přeteče, což mívá hodně nepříjemné důsledky. Otvor v tomto případě slouží jako první pomoc, pokud by k něčemu takovému mělo dojít.

Odvod vzduchu

Ve chvíli, kdy voda odtéká, tlačí před sebou vzduch. Ten vytváří bariéru a odtok vody je díky němu zpomalen. Díky přepadovému otvoru je umožněn odvod vzduchu z odpadní trubky. Vzduch proudí do odtokové trubky přes dopadový kanál, a dochází tak k urychlení odtoku.

Nezapomínejte na odtok při čištění

I když dřez a vanu čistíte pravidelně, neměli byste zapomínat na odtokový kanál. Ve dřezu se zachycují zbytky potravy, množí se v něm choroboplodné zárodky a díky tomu může i nepříjemně zapáchat. Ve chvíli, kdy se věnujete čištění kuchyně, vždy vyčistěte i dřez – kompletně.

Foto: Shutterstock

Jedlá soda a citrón

Základní čištění stačí provádět pomocí houbičky a čistícího prostředku. V rámci týdenního úklidu je potřeba něco víc. Smíchejte půl šálku jedlé sody se šťávou z jednoho citrónu a nalijte do odtoku. Následně přilijte půl šálku octa. Tato kombinace si výtečně poradí s usazeninami, a navíc dřez dezinfikuje. Tímto způsobem vyčistěte i horní odtok. Díky pravidelné údržbě bude váš dřez i vana bez bakterií a usazenin. Zbavíte se tak i nežádoucího zápachu. Citrónová šťáva je velice účinná dezinfekce, která se dá použít i při umývání nádobí, které přichází do styku s masem, jelikož účinně likviduje bakterie.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
1 rok

Nač jedlou sodu. Stačí zvon A k tomu třeba soda na praní.

Tomáš
Tomáš
1 rok

Tohle musel někomu údajný instalatér konečně prozrazovat? 🤣🤣