Vyhodili jste slupky od cibule? Dejte si pohlavek, přišli jste o úžasnou věc

Cibule je v kuchyni jednou z nejčastěji používaných surovin. Je základem mnoha jídel a většinou ji máte doma neustále k dispozici. Co děláte se slupkami od cibule ve chvíli, kdy ji oloupete? Házet je do koše je velká škoda. Dají se krásně využít, a to hned několika způsoby. Jak v cibuli, tak ve slupce se totiž nachází řada účinných látek, rutin, kvercetin, vitamíny E a C a minerální látky, jako je hořčík, draslík, vápník a železo.  

Slupky pomohou při nachlazení

Pokud vás trápí rýma a ucpaný nos, připravte si půl hrsti slupek, litr vroucí vody a ručník. Slupky zalijte horkou vodou, ručník dejte přes hlavu a inhalujte. Výpary by vám měly nos uvolnit a pomoci se zbavit rýmy.

Odvar na pleť

Převařte hrst slupek 30 minut ve 300 ml vody a nechte 20 minut macerovat. Vznikne skvělý odvar, který můžete používat na různé potíže s pokožkou, od popraskaných pat až po akné. Nanáší se pomocí vatového tampónku na postižená místa. Cibulový odvar se dá využít i jako vlasová kúra – v takovém případě dejte slupek převařit asi dvakrát tolik. Slupky mají zabránit vypadávání vlasů. Tato kúra ale není vhodná pro světlé vlasy, jelikož cibulové slupky by je mohli obarvit.

Foto: Shutterstock

Otoky

Vykoupejte ve slupkách nohy. Povařte po dobu 15 minut dvě hrsti slupek ve 300 ml vody, nalijte do lavoru a nohy do vložte do odvaru. Pocit pnutí v nohou by se měl během chvíle zmírnit.

Speciální hnojivo

Slupky ze dvou až tří cibulí posbírejte, vložte je do uzavíratelné nádoby a zalijte 1 l teplé vody. Nádobu uzavřete a skladujte v chladu a temnu. Za 24 hodin přeceďte a můžete využívat nálev jako hnojivo.  Z cibule se vylouhuje řada účinných látek. Jednou týdně ho přidejte do zálivky. Zároveň slouží i jako postřik proti škůdcům, stačí ho přelít do rozprašovače a aplikovat na poškozené rostliny.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments