Mám krásných 160 tisíc měsíčně, ale luxusní bydlení mi platí stát. Nestydím se, může to dělat každý

Zatímco se veřejně mluví o tom, že živnostníci budou muset do státního rozpočtu odvádět vyšší částky, protože se jim zkrouhnou výdajové paušály a zřejmě navýší sociální pojištění, ve skutečnosti si teď mohou žít doslova královsky, protože jim to stát jednoduše několika nepromyšlenými kroky umožnil.

Kdo to vymýšlel?

V současné době mohou osoby samostatně výdělečně činné přejít na takzvanou paušální daň v případě, že vydělávají do dvou milionů ročně. To je přitom drtivá většina z nich a pro mnohé z nich se jednoduchý paušál stává atraktivním, obzvlášť když obsahuje ještě nechtěné bonusy.

Kdo se totiž k této dani přihlásí, je považován za nízkopříjmového, protože má oficiálně průměrný příjem ve výši 18 900 Kč. A to navzdory tomu, že reálně může mít klidně až 160 tisíc korun měsíčně. A být považován za nízkopříjmového má řadu výhod, třeba tu, že vám stát může přispět na bydlení.

Foto: Shutterstock

Nikdo s tím nic nedělá

Za normálních okolností by živnostník musel úřadům předkládat daňové přiznání, ze kterého by bylo jasně patrné, jaký je jeho příjem. Pokud ale platí paušální daň, žádné přiznání nepodává a nikdo vlastně neví, kolik reálně vydělává. Může přijít na úřad, tvářit se, že se mu nedaří a na příspěvek na bydlení má plný nárok, jak potvrzuje i ministerstvo práce a sociálních věcí, které danou záležitost považuje za nedopatření.

Problém je to, že stát tuto chybu zatím nedokázal nijak vyřešit, ačkoliv by to podle odborníků bylo na místě. Zejména v době, kdy si budou muset prakticky všichni utahovat opasky, není dobré, pokud má někdo možnost takovýchto výsad.

Dotyčný živnostník si klidně může pronajmout pěkný pražský byt a stát, tedy ostatní daňoví poplatníci mu na něj budou přispívat. On přitom bude platit jen minimální daň v rámci paušálu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
11 měsíců

Pro některé profesionální pobírače dávek je stát rohem hojnosti, ze kterého lze čerpat tak, jako kdyby státní kasa byla bezedná. Stát si hýčká privilegovanou skupinu profesionálních pobíračů dávek.

Andrea
Andrea
11 měsíců

To neni pravda, chtela jsem zadat o prispevek po rozchodu s byvalym a na uradu me poslali do haje jelikoz si on uplatnuje slevu na deti. Diky tomu nas berou stale jako par. A vydelava mene jak 160 000 mesicne.

Květa
Květa
11 měsíců

Pisatel článku o 160 000 je podle mě amorálnį. Bohužel stát to dovoluje. A ještě může žádat o příspěvek na bydlení. Pane, styďte se!!!

R🅰️
R🅰️
11 měsíců
Reply to  Květa

Nevidím jeden jediný důvod, který by mě momentálně donutil či motivoval k jiné aktivitě, než se intenzivně zabývat a volný čas věnovat zajištění si přesně takového bydlení, o kterém je v článku psáno, chyba by byla příspěvek na bydlení po státu nežádat, je-li ta možnost. Nic amorálního. Nic nezákonného. Nic, kvůli čemu bych měl mít výčitky svědomí či dokonce špatné spaní. Naopak. Amorální by bylo tuto možnost získání výrazné finanční úspory nezískat.

Marobarva
11 měsíců
Reply to  R🅰️

Amorální za všech okolností….. 👎A velký hnus….. 🤲!