Celých 10 tisíc měsíčně. Češi mohou snadno přijít k penězům, stát jim je okamžitě dá. Lidé to ale neví a přicházejí o ně

Když už jsme konečně očekávali jistou úlevu od drahoty, přišla v lednu další velká rána. Oficiální číslo inflace totiž vyskočilo na doslova rekordní hodnotu. Meziměsíční nárůst cen činil šest procent a meziroční potom celých 17,5 %. Přitom nám Česká národní banka už nějakou dobu slibuje zlepšení. Termín však odkládá, jak se jí to hodí do krámu.

Zdražování pokračuje

Jisté je, že velký nápor na peněženky Čechů bude bohužel pokračovat. Některé domácnosti už se přitom dostávají do problémů. Je to paradoxně v době, kdy už můžeme číst o tom, že elektřina a plyn na světových trzích zlevňují. Pro většinu lidí však leden přinesl další zvýšení ceníků. Je to dáno tím, že dodavatelé reagují na aktuální ceny s velkým odstupem, jelikož energie kupují postupně. Bude tedy trvat, než se nižší ceny ukáží ve vyúčtování a zálohách.

To ovšem neznamená, že do té doby musíte živořit, ba právě naopak. Stát nabízí poměrně velkorysou záchrannou síť. V tomto ohledu je jejím nejdůležitějším bodem příspěvek na bydlení. Na ten má nárok každý, kdo za bydlení vydává více než třicet procent svých příjmů. A to je podle nejnovějších průzkumů téměř čtvrtina všech domácností v zemi.

Dalo by se tedy očekávat, že si tito lidé o příspěvek, k jehož čerpání jsou oprávněni, řeknou, jenže tak tomu není. Nejde přitom o malé peníze. Pakliže má například čtyřčlenná domácnost nízké příjmy, může se dobrat poměrně vysokého příspěvku na bydlení, který se může pohybovat i kolem deseti tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Lidé si pro peníze nechodí

Otázkou zůstává, proč se lidé o tyto peníze nejdou přihlásit. Podle některých názorů je velkou bariérou složitost žádosti, která má mnoho stran a je třeba vyplňovat skutečně detailní informace. Každé dva měsíce ji navíc musíte podat znovu, aby úřad věděl, zda se vaše situace nezměnila a vy náhodou nečerpali příspěvek neoprávněně.

Svou roli ale může hrát i určitá forma ostychu, kdy lidé, kteří byli zvyklí svou situaci vždy zvládat samostatně, nechtějí jít žádat o příspěvek, protože to u nich vyvolává dojem, že selhali. Tak tomu ale není. Pokud pracují a platí daně, není žádný problém si říct o dočasnou pomoc.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
1 rok

Jo a čekáte půl roku, protože přednost mají Ukrajinci, kteří dostávají peníze hned u okénka na ruku hnus

Jana
Jana
1 rok

Tak proč nás posíláte domů s tím že nemáme nárok 😤 můj soused žije sám, má velké výdaje a minimum příjmů, prý nedosáhne na příspěvek na bydlení 😠 já jako samoživitelka s dvěma dětmi taky né a to jen protože dřu jako kůň abych nás uživila 😡

Zvoník
Zvoník
1 rok

Lidé, musíte začít chcípat jako rybičky v akváriu, které nikdo už nikdy nekrmí. Pak bude mít vámi zvolená vláda radost.

Zdeněk
Zdeněk
1 rok
Reply to  Zvoník

Proč se peníze nevyplácí jako UA.
Ukážu OP a nebo Pas a mám peníze???

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Zdeněk

Protože ztoho vláda by neměla nikdy nic

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Zdeněk

U nás je to posrana byrokracie ale Češi ruku na srdce pořád se máme dobře

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Zvoník

👎👎

Leoš
Leoš
1 rok

Dobrý den,chci se optat na otázku,kde by se dalo o tyto příspěvky požádat…Dekuji

Vitaliy
Vitaliy
1 rok
Reply to  Leoš

Jak to vidíte asi nikde, je to jenom kecy na vesnici…

Lenka
Lenka
1 rok
Reply to  Leoš

Na úřadě práce

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Lenka

Na úřadě práce a sociálních věcí! Sociálka má jiné dveře/okénko než pracák 😀

peter
peter
1 rok
Reply to  Lenka

Jo na úřadě ale sezente si UK pás a máte to i bez lejster na černém trhu dostanete pak stačí jenom potvrzení kamaráda že u něj bydlíte a dostane i on.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Leoš

Vy s ptáte na otázky? Normální člověk se ptá na odpovědi. Ale je dobře, že víme, že se chcete zeptat.

Last edited 1 rok by Tomáš