Díky předražené elektřině vydělal velké peníze

Vysoké ceny energií drtivou většinu lidí opravdu hodně trápí. Zvýšily se jim totiž účty za elektřinu a plyn, a to často tak, že si nemohou dovolit je platit, aniž by se nedostali do vážných problémů. Na druhé straně je ale také pravdou, že se tím naskytla příležitost ke zbohatnutí obrovskému množství Čechů.

Pohádkové zbohatnutí

Je pravdou, že na vysokých cenách energií vydělávají především výrobci a dodavatelé, a to často skutečně obrovské sumy, které jsou obtížně ospravedlnitelné. Dá se na to ale pohlížet i z druhé strany. Vysoké ceny energií totiž vyvolaly značnou poptávku po úsporách. A každý, kdo je dokáže nabídnout, může zbohatnout, protože ceny se v tomto ohledu značně zvýšily.

Nejjednodušší je vrhnout se do byznysu, který operuje na poli zateplení budov, výměny oken nebo instalace solárních panelů či tepelných čerpadel. Dnes je v tomto ohledu doslova celá země na nohou a každý druhý nějaké úsporné opatření přinejmenším zvažuje. Firmy, které se jim věnují, jsou beznadějně zavaleny objednávkami a další často už ani nepřijímají, protože je mají na dva roky dopředu.

Ano, taková dnes panuje situace. Příležitosti se chopil i pan Vratislav z Kouřimi. Ten deset let spokojeně pracoval pro místní stavební firmu. Veškeré postupy má doslova v malíku a sousedé ho stále častěji žádali, aby jim pomohl tu s tím, tu s tamtím. Pan Vratislav si jednoho rána řekl, že vlastně nemusí být zaměstnancem, ale může začít sám podnikat.

Foto: Shutterstock

Povedlo se něco neskutečného

Přetáhl si k sobě pár osvědčených kolegů, kterým nabídl lepší platové podmínky a pustil se do práce. Začal instalovat solární panely a tepelná čerpadla. “Od prvního dne jsme v plusu. Telefony a internetové poptávky se netrhnou, musíme už hodně odmítat. Nedělá mi to radost, ale další lidi už nedokážu sehnat a potřebuju zaručit kvalitu,” uvedl Vratislav.

Dnes je situace taková, že hlavně solární panely chce skoro každý. Firem na jejich instalaci sice přibývá, ale stále to poptávce nestačí. “Je na tom přitom obrovská marže. Skoro jako bychom vyvíjeli pokročilé stroje, přitom děláme jenom montáž a zapojení. Vlastně je to opravdu dost jednoduché,” říká dnes už podnikatel, jehož obrat se za minulý rok pohyboval v desítkách milionů. Značnou část přitom tvořil zisk.

“Ještě loni jsem byl zaměstnanec. Bral jsem šedesát tisíc a byl jsem spokojený. Měl jsem škodovku a hypotéku, jako každý druhý,” vypráví dnes Mirek. Ten teď začíná se stavbou luxusního rodinného sídla a chce si koupit zbrusu nové BMW.

Doslova za rok se z něj stal boháč. O něčem takovém se mu nikdy nesnilo. Sám přitom dodnes nevěří, jak to bylo jednoduché. Kdyby přitom energetická krize nepřišla, zřejmě by se mu to nikdy nepodařilo.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments