Mám pokaždé nejnižší účet za vodu v celém paneláku. Sousedům jsem neřekla, jak to dělám, ale vám to prozradím

Existuje mnoho způsobů, jak šetřit vodu, a motivace k tomu může být jak ekonomická, tak ekologická. Ačkoliv voda není jednou z nejdražších položek našich domácností, stále ji platíme pravidelně. Abyste ušetřili, je nutné dodržovat jednoduchá pravidla.

Ušetřete vodu při každodenních úkonech

Myjte si ruce, čistěte zuby a holte se s rozvahou! Nechávat vodu vytékat z kohoutku během těchto činností může vést k plýtvání. Šetřete vodou tak, že kohoutek zavřete, pokud vodu nepotřebujete. Pouštějte jen tolik vody, kolik je reálně potřeba. Tuto jednoduchou zásadu můžete snadno dodržovat při každodenních úkonech a přispět tak i k ochraně životního prostředí.

Volte raději sprchování

Koupání v vaně je rozhodně příjemný zážitek, ale není nutné se mu oddávat každý den. Pouhým napuštěním vany se spotřebuje v průměru 100 až 200 litrů vody, zatímco sprchování pouze 30 až 50 litrů. Volbou rychlé sprchy můžete tak ušetřit až 170 litrů vody na jednoho člověka.

Úsporné sprchové hlavice

Přemýšlíte o tom, jak šetřit vodou během sprchování? Zkuste používat úsporné sprchové hlavice a perlátory na vaše vodovodní kohoutky. Ty vám pomohou snížit průtok vody až na šest litrů za minutu, což v praxi znamená úsporu i několika desítek litrů vody denně.

Foto: Shutterstock

Kapající kohoutky mohou být problém

Vodou není třeba plýtvat ani v malých množstvích. Proto nezapomeňte na kontrolu kapajících kohoutků a protékajících WC. Tyto problémy mohou každý den zbytečně stát za ztrátou více než 20 litrů vody a v případě WC až tisíc litrů denně.

Pořiďte si úspornější pračku

Možná nastal čas vyměnit vaši starou pračku za novější a úspornější model. Díky pokroku v technologii jsou dnes na trhu k dispozici pračky, které spotřebovávají méně vody a elektřiny při každém cyklu praní. Nová pračka vám tak může ušetřit značné množství vody. Správným tříděním prádla a využíváním ekologických programů vaší pračky můžete dosáhnout ještě lepších výsledků.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments