Čeští důchodci na tom budou nejhůř v Evropě. Chystá se na ně pořádná rána, zapřáhnou je

V České republice máme neudržitelný důchodový systém, shodují se ekonomové. Postupně začíná souhlasit také stát, který chystá další velkou reformu. Ta by měla především navýšit věku odchodu do důchodu. Jednoduše proto, že dnes lidé čerpají důchod příliš dlouho.

Tahle varianta nepotěší

Nejpravděpodobnější varianta je ta, že se do důchodu bude nově chodit od 68 let. Je však otázkou, kterých ročníků se to bude týkat. Mluví se o tom, že by se důchod měl na tuto hranici postupně navyšovat v letech 2034 až 2070, ovšem to některým ekonomům připadá jako příliš vzdálené a neřešící současné problémy. Není tedy vyloučeno, že změnu bude nutné podstatně urychlit.

Je přitom zajímavé srovnání, jak jsou na tom další evropské země. Podobné pokusy aktuálně probíhají ve Francii, kde by rádi zvedli věkovou hranici pro odchod do důchodu na 64 let, tedy ještě o rok níže, než kde ji má dnes Česká republika. Vyvolalo to však obrovské protesty a stávky.

Každopádně diskuze o 68 letech nemá příliš obdoby, protože už jde o skutečně vysoký věk. Někteří odborníci pochybují, zda je to vůbec realizovatelné, protože lidé v tomto věku už nejsou tak produktivní a trápí je různé neduhy.

Foto: Shutterstock

Jak to dělají jinde

Nikde v Evropě se přitom aktuálně do důchodu neodchází v 68 letech. Některé země se tomu ale přeci jen blíží. Po bolestných reformách musí například Řekové a Italové odcházet do penze až v 67 letech. Ekonomické potíže sice nemají na severu, avšak Norové, Švédové a Dánové chodí do důchody rovněž až v sedmašedesáti. Je zajímavé, že na jihu a severu je to takto podobné, zatímco střed Evropy se pohybuje někde mezi 63 a 65 lety.

Nutno říct, že současných důchodců už se tyto změny vůbec netýkají. Často jsou to přitom právě oni, kdo se proti tomu ohrazují. Současná generace důchodců se naopak těší velmi dobrým podmínkám. Podle některých názorů bohužel až tak dobrým, že je to na úkor těch, kdo do důchodu vstoupí po nich.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
3 měsíců

Samozřejmě, že se proti vysokému věku odchodu do důchodu ohrazují právě stávající důchodci. Nejde o to, že se jich to osobně netýká, ale o to, že na rozdíl od mladých mají vlastní zkušenost, jak se člověk v onom věku cítí a jaké dlouhodobé činnosti je vůbec schopen. A týká se jich to jako občanů státu. Nebo že by neměli ani základní občanské právo vyjádřit názor?

Dana ironside
Dana ironside
1 rok

Zaprvé vláda by si měla uvědomit kdo ty dluhy vlastně bude platit vždyť teď už jsou zadlužený i miminka který se ještě nenarodili takže kdyby neposílali miliony ven a nechali je radši doma i my jsme občané této republiky dávají se peníze lidem na alkohol a na cigarety který nechcou pracovat celý život nepracuji jenom pobírají podporu a mají se dobře ale co takový lidi kteří náhodou přijdou o práci tak mají chvilku podporu a honem si sháním nějakou práci já být vládou tak bych dala takovýmto lidem co nechtějí pracovat jenom čtyři měsíce podporu a pak ať se starají… Číst vice »

Lukáš
Lukáš
1 rok

Tady jde spíše o to, kdo vás v tomto věku zaměstná, mé matce je přes 50 a má problém práci najit…Zaměstnavatele zajímá výkon, to že jste staří je jim u prd..Ale to chápu, osobní problémy do práce nepatří.

Szwarc
Szwarc
1 rok

Důchody by se měly vyměřovat podle počtu dětí v rodině. Bezdětné páry by neměly dostat vůbec žádný důchod. Nikdo po nich nezůstane kdo by pracoval a odváděl sociální pojištění.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Szwarc

tak že by neměli teď nic platit? 😄

Božena
Božena
1 rok
Reply to  Szwarc

Trošku trapné ne? Kdo má 5 děti, tak probíral mateřskou, všechny možné dávky a to bral od koho? Možná od těch co děti neměli a pracovali cely život. Důchod by měl být vyplacen dle odpracovaných let každého obcana. To v tom případě chlapi děti nemají, tak žádný důchod. Opravdu nejkrásnější názor co jsem četla.

Eva
Eva
3 měsíců
Reply to  Szwarc

To je tedy myšlenka! Takže by vlastně neměli ani do systému nic platit a spořit si na své stáří, ne? A když po nich nikdo nezůstane, není ani nikdo, kdo by to sociální pojištění potřeboval, nemyslíte?

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Není lepší zrušit důchody soc. pojištění úplně, a ať si každý na něj šetří sám? Tohle je jen tahání peněz z lidí, kteří se ho mnohdy ani nedožijí. Že by návrat k Bismarkovi? Ten jako první povinně zavedl průběžný důchodový systém a odchod udělal v 70 letech. A protože se ho nikdo tehdy, kromě církevních hodnostářů, nedožil, měl penize, se kterými financoval války. Co mi to asi tak připomíná.

Miroslav
Miroslav
1 rok

Tento stát je trvale tunelovan 30 let. Mnoho miliardářů a neskutečná korupce všech vlád nás dovedly tam kde jsme_ v……

Stanislav.
Stanislav.
1 rok
Reply to  Miroslav

To máte pravdu. Jenomže lidé by si měli uvědomit a zejména ti mladší, kdo ty tuneláře a privatizéry vytvořil. To totiž je zásluhou vysloveně všech vlád ODS s přispěním ČSSD, ve kterých jim v tom zdárně sekundovalo KDU-ČSL s Kalousem. Vždyť už tehdy Klaus a Ježek přeci řekli při privatizaci, že ” zhasnem,” aby si lidi, ale ti vlivní samozřejmě, rozebrali majetek, z čehož vzniknou milionáři, kteří budou táhnout ekonomiku. Kam to tito lidé, kterým právě ODS nechala rozkrást republiku dotáhli, je vidět teď. Jsme úplně v pr.zádeli. Takže v podstatě oni vytvořili i Babiše, na kterého se teď houfně… Číst vice »

Eva
Eva
3 měsíců
Reply to  Stanislav.

Když se podíváte na současný systém, zjistíte, že nahrává bohatým. Sociální pojištění má strop, nad kterým už se z dalších příjmů neodvádí nic. Dokud jsme vůbec měli daňovou progresi, byla výrazně nižší, než v okolní Evropě. A třeba takové dotace na elektromobil – kolik chudých je asi tak využije?