Čechy čekají věci. Staré domy budou muset povinně zateplit. Na nové budou mnohem přísnější zákony

Už od loňského roku mají nově postavené domy v Česku povinnost dosahovat nejlépe nulové spotřeby energie. A podle ministrů průmyslu a obchodu členských zemí EU by všechny budovy měly být do roku 2050 bezemisní. Tato nová pravidla by se měla týkat i domů již postavených a měla by razantně snížit jejich účty za energie.

Nejpozději do roku 2033 ale mají členské státy zajistit, aby obytné domy odpovídaly alespoň úrovni energetické náročnosti třídy D. A budov, které toho nedosahují, je v naší republice stále většina. Postupně renovovat se tedy budou muset všechny domy.

Češi se zamilovali do solárů

Tato opatření ale mají za úkol nejen zlepšit kvalitu života obyvatel. Mají snížit i jejich účty za energie a pomoci zbavit se energetické závislosti na Rusku. Nové domy tedy už nebudou mít kotle na plyn nebo uhlí. Na střechách budou mít fotovoltaické panely a postaveny budou z materiálů s nízkou uhlíkovou stopou.

Zájem o co největší energetické úspory můžeme u Čechů ale pozorovat už dnes. Poptávka po fotovoltaice se začala zvyšovat již koncem roku 2021, po nečekaném pádu společnosti Bohemia Energy. Následně ji ještě umocnila vysoká inflace a válka na Ukrajině. V minulém roce se tak zájem o solární panely zvýšil až čtyřnásobně. Napomáhají tomu samozřejmě i dotace z programu “Nová zelená úsporám”. Podle Ministerstva životního prostředí si o ně jen za loňský rok požádalo více než 50 000 domácností.

Foto: Shutterstock

Zateplováním k úsporám

Energetické úspory si ale vyžádají i další opatření. Bude nutné zateplit obvodové zdi domů, jejich stropy, suterény, vyměnit okna za modely s trojskly a pořizovat tepelná čerpadla. S tepelnými úniky pomůžou i izolace střech.

Všechna tato ustanovení už ale nějakou dobu uvádějí do praxe majitelé nově postavených domů dobrovolně. Je totiž v jejich vlastním zájmu snižovat energetickou závislost a tím pádem i svoje účty za energie. Podle Českého statistického úřadu u nás již v roce 2021 přibylo zhruba 18 tisíc úsporných rodinných domů. Přibližně 70 % z nich spadá do kategorie velmi úsporných budov a 9 % je dokonce mimořádně úsporných.

Můj dům, moje elektrárna

O domech se totiž začíná přemýšlet ne jako o budovách, které spotřebují spoustu energie. Uvažuje se o nich jako o zařízeních, která dokáží energii vyrobit. Po čase začnou být tato řešení samozřejmě návratná. Unijní představa do budoucna je taková, že každý dům se stane jakousi malou elektrárnou. A ta bude přebytky své energie dodávat do sítě. Konečné znění této směrnice nicméně bude známé až v průběhu letošního roku.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
1 rok

To nemůžou, protože všechny domy zateplit nejdou.
Já mám dům z kamene a ten musí dýchat.

Michal
Michal
1 rok

Jestli si nechám nebo nenechám zateplit barák je jen moje věc,vy náckové..,

Radomír
1 rok

Blbost nechodí po horách , v poslední době se ji líbí v Bruselu ! 😂

Szwarc
Szwarc
1 rok

Takže další podpora zlodějů. Okna trojskla jsou úspornější kolem 5% což je zanedbatelná úspora. Pracoval jsem s okny tak vím o čem píšu. Elektřina se vy Rabí z ničeho. Když je bez emisní. Takové blbosti nebyly ani v Kocourkově. Idioti v Bruselu by měli pozavírat někde pod zem a nedat jim žádné jídlo ať žijou bez emisně a nevypouští větry stech přítomných zadku.