Mandarinky nekupuju. Vzala jsem jedno semínko a začaly mi růst doma skoro samy

Mandarinky patří mezi velmi oblíbené ovoce. A když máte štěstí a koupíte si ty sladké bez pecek, dalo by se jich na posezení pár kilo sníst. Je to ale taková sezonní radost, protože s příchodem léta se z obchodů vytratí.

Mandarinkám se v květináči daří

Věděli jste ale, že si můžete mandarinky pěstovat i doma v květináči? Není to nijak složité a postačí vám semínka z mandarinky, kterou jste právě snědli.

Samozřejmě je cesta k vlastnoručně vypěstovanému ovoci dlouhá. Klíčem k úspěchu je dostatek světla a tepla, vlhkost, odvodněná půda a dostatek živin. Pokud by se vám ale nechtělo čekat, 2 – 3 roky staré stromky si můžete koupit v zahradnictví.

Semínka chovejte jako ve vatičce

Semínka z větší šťavnaté mandarinky omyjte a nechte pořádně, alespoň 2 týdny, vyschnout. Potom je vložte do navlhčené vaty a čekejte, až vyklíčí. Vatu udržujte stále vlhkou.

Vyklíčenou rostlinku přesaďte do květináče. Vyberte takový, který má na dně otvory k odtoku přebytečné vody a naplňte ho substrátem, určeným k pěstování citrusů. Na dno nádobky nasypte ještě štěrk, kvůli lepšímu odvodnění.

Květináč vyberte spíše hlubší o průměru asi 30 cm. Naklíčené semínko zasaďte zhruba 1 cm hluboko a vše přikryjte proděravěným igelitem, abyste vytvořili skleníkové prostředí. Když rostlinka povyroste, igelit odstraňte.

Foto: Shutterstock

Vyberte místo, kde bude dostatek světla, ale ne přímé slunce. Pamatujte, že mandarinku nesmíte vystavit chladu. V parné dny ji zalévejte denně, jinak se řiďte heslem, že méně je více. Určitě ji ale hojně roste a hnojte hnojivem na citrusy. V zimních měsících zálivku omezte klidně na 1 x týdně.  

Až vám mandarinka rozkvete, bude-li mít mnoho květů, některé odstraňte. Mladá rostlinka jich ještě nezvládne tolik uživit a začala by vám chřadnout. Prořezáváním větviček podpoříte růst a hustotu koruny.

Až vám ze stávajícího květináče začne vyrůstat, pořiďte jí větší, kde se nebude tak mačkat.

Bez roubování to nepůjde

Z mandarinek, vypěstovaných ze semínka, vám vyroste krásný keř, kterým se budete moci chlubit. Mandarinky se na něm ale neurodí. Rostlinku, vyrostlou ze semínka, budete muset naroubovat rouby z jiné, už rodící příbuzné. Jinak se sladkých plodů nedočkáte.

Pokud ve vás dříme touha vyzkoušet něco nového, zkuste to s mandarinkovníkem. Je to poměrně nenáročná životaschopná rostlina atraktivního vzhledu, která se ráda stane členem vaší rodiny. Navíc bylo zjištěno, že vůně citrusovníků má pozitivní vliv na lidi trpícími emočním vyčerpáním a depresí. A komu by se občas taková vůně nehodila? 

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments