Máslo má velký problém. Obsahuje rakovinotvorné látky. Tohle už není legrace

Máslo představuje v České republice jednu ze základních potravin, bez které si nedovedeme představit každodenní fungování. Pokud bychom se podívali na prodejní statistiky, pravděpodobně bychom zjistili, že jde o jeden z nejprodávanějších produktů ve všech obchodech.

Co se to k nám vozí?

Ostatně, málokdo si pamatuje cenu všeho, co pravidelně nakupuje, ovšem o ceně másla panuje dobrý a všeobecný přehled. Mnozí dle něj usuzují na to, jakým směrem se pohybuje inflace a ceny v obchodech. V poslední době jsou tu však kolem másla určité kontroverze.

Předně se ukázalo, že obchodní řetězce sem ve velkém začaly vozit máslo ze zahraničních státních hmotných rezerv. To je ovšem rozmražené po roce a více skladování, tudíž zdaleka nemá takové parametry jako klasické čerstvé máslo, které má datum spotřeby do 20 dní od momentu výroby.

Je tu ale další problém, na který upozornil časopis Öko Test z Německa. Ten udělal velký test másel, přičemž s překvapením zjistil, že celých 17 z 20 nevyhovělo základním kritériím a spousta z nich přímo propadla.

Foto: Shutterstock

Velký propadák

Dokonce 19 z testovaných másel, tedy prakticky všechna, obsahovala zvýšené množství minerálních olejů. Ty přitom ve výrobku neměly co dělat, jelikož jde o látky, které jsou rakovinotvorné, byť bude třeba ještě dalších výzkumů, abychom věděli, co všechno způsobují.

Je tu však zvláštní stav. Evropská unie na tyto látky sice nastavila limit ve výši 2 mg/kg, avšak dosud ho reálně nevymáhá. Hodnota minerálních olejů v testovaných máslech byla však přibližně desetkrát vyšší, což už je mimořádně znepokojivé.

Čtěte také: Ihned musíte vyhodit toto máslo. Prodávalo se v Česku ve velkém. Ale kdo si ho dá, ten to pořádně schytá

Experti tvrdí, že oleje se do másla mohou dostat ze špatně seřízených strojů, ale panuje také podezření, že se do něj uvolňují z obalů, které se pro másla používají. Čím déle máslo v takovém obalu je, tím více z něj nasaje minerálních olejů. A jsme opět na začátku, protože pokud se tu prodávají i více než rok stará másla z rezerv, je jasné, že v obalu byla opravdu hodně dlouho.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
1 měsíc

Je to další plán na vyhubení lidí.