Obrovská chyba, kterou lidé dělají při pití vody. Dopouštějí se jí hlavně Češi a je to opravdu zlé

Je až s podivem, jak moc se v České republice rozšířilo pití vody z kohoutku. Jinde ve světě byste na něco podobného nenarazili a lidé tam standardně pijí kupovanou balenou vodu. Zde však převážil názor, že z kohoutku teče vynikající voda, tak proč utrácet za tu z obchodu, že?

Nepěkný obsah

Někdy to jde dokonce tak daleko, že se hosté dožadují v restauracích natočení kohoutkové vody zdarma. Když na ně obsluha nevěřícně zírá, obvykle se ohánějí tím, že v zahraničí je něco takového standard. Jenže to absolutně není pravda a restaurace nemají povinnost vám dávat něco zdarma.

To je však vedlejší. Důležitější je poznání, že kohoutková voda opravdu není ideální k dlouhodobé konzumaci. Jistě, pokud si tu a tam natočíte sklenku z vodovodu, nic se nestane. Češi však mají tendenci pít takovou vodu po celý den klidně desítky let v kuse. A to potom může být opravdu problém.

V první řadě je třeba si říct, že v kohoutkové vodě je obsažen chlor. A to proto, že potrubí je znečištěné, a tak je třeba vodu tímto způsobem dezinfikovat. To jsou dva poznatky, které byste asi příliš nechtěli slyšet, když takovou vodu dlouhodobě pijete.

Foto: Shutterstock

Na pití to není dobré

Dopady setrvalé konzumace chloru ještě nejsou pořádně prozkoumány, avšak některé studie ho dávají do souvislosti s rakovinou, což potvrzují závěry Institutu globálního zdraví v Barceloně, které jsou citovány ve Zprávě o kvalitě pitné vody v České republice.

Je také otázkou, proč lidé kohoutkovou vodu pijí, když na řadě míst Česka není vůbec chutná. Typicky třeba v Praze nebo Středočeském kraji nepatří k nejlepším. Mnozí se o tom přesvědčili loni, kdy vlivem odstávky jednoho zdroje tekla z kohoutku takřka nepoživatelná voda, na kterou si už spotřebitelé u vodáren stěžovali.

Čtěte také: Instalatér ukázal parádní trik na bojleru. Udělejte tuto věc a ušetříte tisíce korun za vodu

Je potřeba si rovněž říct, že potrubí v České republice není zrovna v ideálním stavu a mohou do něj pronikat například fekálie. Třeba v létě ostatně Pražské vodovody a kanalizace dokonce oficiálně doporučují, že před konzumací vody z kohoutku je třeba ji pořádně odtočit. Je tu zkrátka tolik faktorů, že je velkou otázkou, proč něco takového někdo ještě pije.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 měsíc

Jo jo před dvěma lety tady byl prasklý vodovodní řad a voda potom smrděla a chutnala hnusně, stěžoval jsem si na vodárnách že za toto platit nechci. Frajeři přijeli, udělali rozbor a po týdnu mi do emailu přišlo že voda je absolutně v pořádku. No a když holt při pití vody z kohoutku dostanu rakovinu tak zažaluji veoli a budu po nich požadovat pár miliard !!!

Petr Švehla
Petr Švehla
1 měsíc

Takže odtočením vody se zbavíme fekálií?

Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
1 měsíc

A já z vody dostal rakovinu..

Kamil
Kamil
1 měsíc

Je to nesmysl celý článek. 60 let piju vodu z různých zdrojů a nic mi není 🤣