Dřevo mám naštípané za 10 minut i bez sekyry. Je to naprostý hit, už to nebudu dělat jinak

Štípání dřeva je nezbytnou činností pro každého, kdo využívá dřevo jako palivo. Někdy se můžeme ocitnout v situaci, kdy potřebujeme naštípat dřevo, ale nemáme po ruce sekeru. Naštěstí existují alternativní metody, které mohou být stejně efektivní.

Použití nože a kladiva

Pro menší a sušší kusy dřeva může být účinným řešením obyčejný nůž. Stačí vytvořit zářez na vrchu polena, vložit do něj nůž a pomocí kladiva nebo jiného tvrdého předmětu nůž zatlučete do dřeva.

Technika s klínem

Další možností je použití klínu nebo nože k vytvoření zářezu, do kterého se poté nůž zabodne a zatlouká do dřeva, podobně jako při použití sekery.

Kdy je tato metoda vhodná

Tyto alternativní techniky jsou skvělé pro menší množství dřeva a mohou být velmi užitečné v nouzových situacích nebo při táborákách. Pro větší množství dřeva určeného pro krb nebo kamna je však sekera efektivnější a rychlejší.

Mechanický štípač dřeva

Pokud zkrátka nechcete použít sekeru, ale máte zázemí, je ještě jedna možnost. Mechanický štípač dřeva představuje revoluční způsob, jak naštípat velké množství dřeva za zlomek času. S tímto nástrojem můžete dosáhnout účinného štípání bez fyzické námahy a rizika spojeného s tradičním používáním sekery.

Foto: Shutterstock

Bezpečnost a efektivita

Kromě úspory času a úsilí je použití mechanického štípače také bezpečnější alternativou k tradičním metodám. Eliminuje riziko úrazu a zvyšuje produktivitu práce, což je zvláště důležité při zpracování většího množství dřeva.

Ekologický přístup

Mechanické štípání dřeva může být také považováno za ekologičtější přístup. Efektivnější využití dřeva a snížení odpadu jsou klíčové pro udržitelný životní styl a ochranu našich lesů.

Ačkoliv štípání dřeva bez sekery může vyžadovat více času a úsilí, s trochou trpělivosti a správnou technikou je to možné. Tyto metody mohou být velmi užitečné, když se ocitnete v situaci, kdy tradiční nástroje nejsou dostupné.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
JanNovy
JanNovy
1 měsíc

Dobré kydy z toho Šutrštoku. Na to musí být IQ toho štípaného polene.

Václav
Václav
1 měsíc

Po 1.9. 2024 Vám tahle věc bude k ničemu. Začne platit nařízení EU o zákazu topení dřevem v krbech….