Maso v bramboráku aneb Řízek Ondráš. Větší dobrotu jste nejedli

Plněné bramboráčky nebo maso pečené v bramboráku jsou skvělým tipem na pořádný oběd. Řízek Ondráš je vynikající chuťovka, která v sobě kombinuje oblíbená česká jídla – dobře okořeněnou flákotu masa a skvěle vypečený bramborák. Tohle jídlo zachutná snad každému a zasytí na celé odpoledne. Pojďme si ho připravit!

Oběd pro pracanty

Tenhle recept, který se prý jmenuje podle jednoho známého zbojníka, je skvělé jídlo, když máme za sebou hodně fyzické dřiny a velký hlad – dokáže totiž perfektně zasytit. Vyrobit a upéct bramboráky sice trvá o trochu déle, ale na druhou stranu zase k řízku Ondráš nemusíme vymýšlet a vařit žádnou přílohu.

Bramboráky se obvykle plní vepřovým masem, ale pokud ho nemáme moc v lásce nebo potřebujeme zpracovat třeba kuřecí maso, není na překážku, pokud zvolíme jiný druh.

Příprava řízku Ondráš

Budeme potřebovat klasické bramborákové těsto: brambory, mléko, mouku, sůl, česnek, pepř a majoránku.

Brambory nastrouháme na struhadle (ideálně na jemné straně struhadla, pár brambor můžeme nastrouhat hruběji, aby vytvořily hezkou strukturu), vymačkáme přebytečnou vodu a dolijeme mlékem a spolu s ostatními ingrediencemi vypracujeme v bramborákové těsto.

Vybrané maso osolíme, opepříme, případně přidáme trochu česneku či hořčice a lehce naklepeme. Na rozpálenou pánev nalijeme bramborákové těsto, na něj položíme plátek masa a následně zalijeme další vrstvou těsta, tak aby bylo maso po všech stranách zakryté. Necháme usmažit na spodní straně, otáčíme a smažíme na druhé. Dbáme na kvalitní propečení. Abychom měli jistotu, že je maso dobře upečené, je dobré řízky vložit ještě do trouby.

Foto: Shutterstock

Řízek Ondráš – jakou zvolit přílohu

Jak už jsme zmiňovali – žádná v zásadě není potřeba. Chceme-li si udělat řízek malinko zdravější nebo jenom vyvážit jeho hutné chutě, můžeme zvolit lehký zeleninový salát nebo ho doplnit kysaným zelím. A samozřejmě v případě téhle české klasiky není dobré zapomínat na pivo – s ním si na Ondráši totiž teprve pořádně pochutnáme.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
František
František
2 let

Tento recept používali již v 70 létech v jedné restauraci v Pelhřimove, pod názvem Pelhřimovský řízek, takže nic nového

Iris
Iris
2 let

Až na to, že tohle není žádná česká klasika – je to beskydská specialita a víte, kde jsou Beskydy?
Ani to neumíte správně opsat.

Jiří
Jiří
2 let
Reply to  Iris

V Čechách běžně jako staročeský řízek. Jestli víte, kde jsou Čechy. Jestli ne, tak je to na západ. Na východ jsou halušky.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

Sám jste haluška. Ondráš, který dal tomuhle jméno, byl beskydský zbojník ale klidně to může být i staročeská specialita – je mi to jedno. reagovala jsem na autorku, která tady delší dobu produkuje různé pitominy.
Chováte se jako debil (český?) Ale možná jenom nevíte kde a co jsou Beskydy… 😛

Jiří
Jiří
2 let
Reply to  Iris

Tam obcujou s ovcema.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

Ajaj, vlastní zkušenost? 😀

Zdeněk
Zdeněk
2 let
Reply to  Iris

To muselo bolet, že si to pamatuje…