Máte chuť na ledovou kostku? Signál nebezpečného stavu, který je třeba okamžitě řešit

Ze všech výživových látek ženám nejčastěji chybí právě železo. Je zásadní pro produkci hemoglobinu, proteinu, který pomáhá červeným krvinkám rozvádět po těle kyslík. Bez železa vzniká anémie a rozvíjejí se další zdravotní problémy.

Chuť na led a hlínu

Syndrom pica neboli neřízená chuť na led či hlínu může být příznakem nedostatku železa. Lidé mohou mít chutě i na křídu nebo papír. Většina žen v takové situaci ale sáhne právě po ledu.

Častá únava a vyčerpání

Ženy považují únavu za součást života. Při nedostatku železa se neokysličují tkáně a tělo nemá energii. Přichází vyčerpání, slabost, podráždění a nesoustředěnost. Anémie je nemoc unavené krve.

Silné menstruační bolesti a silná menstruace

U žen je hlavní příčinou nedostatku železa silná menstruace, kdy ztratí mnoho krve, tělo ji nahradí jen polovinu a příští měsíc znovu. Pokud si tampon měníte častěji než každé 2 hodiny, jděte k lékaři.

Bledá pleť

Hemoglobin dodává krvi červenou barvu a kůže je růžová. Nízká hladina způsobuje ztrátu barvy. Blednutí se při nedostatku železa projeví i na rtech, jazyku, dásních a vnitřní straně očních víček.

Potíže s dýcháním, dušnost a zadýchání

I když hluboce dýcháte, při nedostatku kyslíku se cítíte udýchaně. Pokud vám dochází dech i při činnostech, které byste jindy normálně bez obtíží zvládli, je asi na vině nedostatek železa.

Problémy s dýcháním mohou být velmi nepříjemné. Často je lze vyřešit zvýšením příjmu železa. / Foto: Shutterstock

Nepravidelné ozvy srdečního svalu a bušení srdce

Přepracované srdce se projeví nepravidelnými ozvami, šelestem, zvětšením a selháním. Pokud trpíte srdečními obtížemi, běžte na krevní test, protože nedostatek železa problémy se srdcem zhorší.

Syndrom neklidných nohou

Pokud sebou neustále sebou vrtíte, a to i v noci, trpíte syndromem neklidných nohou a máte asi i nedostatek železa. Čím méně železa, tím jsou tyto symptomy syndromu horší.

Časté bolesti hlavy

Pokud tělu chybí železo, dodávání kyslíku do mozku a až pak do tkání. I tak jde o méně kyslíku, než je třeba. Může dojít k otokům mozkových arterií a bolestem hlavy.

Úzkost bez příčiny

Nedostatek železa navodí větší pocit úzkosti. Nedostatek kyslíku zvýší činnost sympatického nervového systému. Nedostatek kyslíku rozbuší srdce, i když nemáte důvod k neklidu.

Nadměrné vypadávání vlasů

Nedostatek železa může způsobit vypadávání vlasů. Pokud vám chybí železo, tělo zásobuje kyslíkem jen životně důležité funkce. Většině lidí denně vypadne 100 vlasů, ale ne více.

Nedostatek železa se často projeví i nevysvětlitelným padáním vlasů. / Foto: Shutterstock

Vegetariánství a veganství

Tělo absorbuje hem železo z masa a ryb 2x až 3x efektivněji než železo z rostlin. Na železo je bohatá tmavozelená listová zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny. Konzumujte je s potravinami bohatými na vitamín C, jako jsou papriky, bobule a brokolice. Tělo bude železo vstřebávat lépe.

Hypoaktivní štítná žláza a nesnášenlivosti lepku

Nedostatek železa zpomaluje funkci štítné žlázy a metabolismus. Přidává se nedostatek energie, zvýšení váhy nebo nízká tělesná teplota. Méně železa můžete mít i při nesnášenlivosti lepku.

Těhotenství, kyselina listová i železo

Ženám, které plánují otěhotnět, se doporučuje kyselina listová. Železo si plod bere ze zásob matky. Během porodu ženy ztratí více krve a mají málo železa. Zkuste příjem železa zvýšit.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.