Nebyli jste několik dní na velké? Tělo se vám snaží naznačit problém

Odborníci zastávají názor, že 70 % našich potíží je psychického původu. Život plný spěchu a stresu působí psychosomatické potíže. V pozadí stojí stres, strach, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, deprese, nezpracované problémy či obavy z budoucnosti.

Zácpa, konstipace neboli obstipace je poruchou zažívání, které se projevuje obtížným a málo častým vylučováním stolice. Výsledkem je nafouklé a bolestivé břicho. Pak následuje velmi sporadické a bolestivé vyprazdňování tuhé stolice Zácpa může zhoršit stav hemoroidů a dalších chorob.

Příčiny zácpy

Citlivá reakce organismu na změnu prostředí, psychické faktory, stres, onemocnění, defekt, vznik překážky ve střevech, nevhodná strava, nedostatek tekutin a vlákniny, ale i nedostatek pohybu. Dopad dlouhodobější zácpy na organismus je nezdravý a je nutné ji léčit. K akutnímu potlačení zácpy se používají projímadla. Zkuste raději ta přírodní. Pokud souboj se zácpou trvá dlouhodobě, zvyšuje se krevní tlak, srdeční frekvence, dušnost a chronická zácpa může vést až k otravě.

Duševní příčiny potíží se zácpou

Nadměrné lpění a nezdravé vazby na děti i rodiče, úzkostné strachy s nimi spojené  a stres s nimi související jsou předpokladem k zácpě. Na vině je i přehnaná starostlivost, kdy stojíme na místě a neposouváme se nikam vpřed, i to nám může způsobit potíže s vyprazdňováním. Zácpa může být spojena i s neschopností dávat lásku, lakotou a neustálým strachem ze ztráty. Utíkáme tak neustále před vlastním podvědomím. Nehýčkejte si svou negativní minulost. Pokud jsou pro vás vzpomínky bolestivé, nechte je odejít, propusťte je a vytvořte si nové. Radujte se z každého dne, který můžete prožít. Přijímejte a dávejte, čekejte na nové zážitky a užívejte si je.

Foto: Zažívací problémy v žádném případě nepodceňujte. Foto: Shutterstock

Jak na problémy se zácpou

Dejte myšlenkám volnost pohybu a uvolní se i vaše střeva. Žijte svůj život a buďte vždy co nejoptimističtější. Nehybnost myšlenek, smutek a beznaděj zpomalují i proces zbavování se odpadů. Zácpa je neschopnost vzdát se něčeho, co je dávno nefunkční. Vzdejte se všeho, co nepotřebujete. Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem k odstranění zácpy ovocný kompot. Dávejte si denně po ránu na lačno lžičku olivového oleje. Vypitá sklenice teplejší vody na lačno pomůže od zácpy. . Jezte více vlákniny, ovoce a zeleniny.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments