Máte podrážděné oči u bazénu? Na vině nemusí být jen chlor

Víte, že chlor je volný nebo vázaný? Má nepříjemný pach a často způsobuje i problémy s očima. Nutné je dodržovat zásady správné hygieny. Jak předejít podráždění očí?

V horkých dnech se s dětmi často vydáváme k bazénu, na koupaliště nebo do akvaparku. Bazénové radovánky ale často mívají kromě předností i nepříjemné důsledky. Občas se od vody vracíme s nápadně červenýma očima a podrážděnou, suchou pokožku. Z těchto nepříjemností je obviňován chlor přidávaný do vody. Je to však opravdu chlorem?

Chlor v bazénech

Dezinfekce bazénu na bázi chloru je levná a současně účinná varianta bezpečného čištění bazénové vody. Chlorové dezinfekce mají výbornou účinnost proti bakteriím a virům. Při správném dávkování nepředstavují závažná zdravotní rizika pro člověka. Chlor je i ve slaných bazénech. Do vody se ale dostává v podobě elektrolýzy. Slané bazény ale méně dráždí pokožku, oči a méně způsobují alergické reakce. Koncentrace soli ve slaném bazénu se pohybuje kolem 0,5 %, v moři je to až 3,5 %.

Hygienické návyky

U veřejných bazénů se podle hygienických nařízení neustále sledují a hlídají hodnoty tzv. volného a vázaného chloru. Volný chlor se používá k dezinfekci vody, nedráždí, nezapáchá a v koncentracích používaných v bazénech nemá negativní účinky na lidský organismus. Volný chlor je problematický až po reakci s organickými nečistotami, které si přineseme do vody na těle v podobě potu a moči. V tu chvíli se volný chlor přemění v problematický vázaný chlor. Ten způsobuje chlorový zápach, pálení očí, podráždění sliznic a pokožky i alergické reakce.

Stačí si dát sprchu

Bohužel, i když upozornění na sprchování visí u bazénů všude na zdech, bývá mnohými návštěvníky absolutně ignorováno. Má však opravdu velký význam. Pokud se před návštěvou bazénu pečlivě vysprchujeme, zbavíme tělo organických nečistot a můžeme eliminovat množství zapáchajícího a škodlivého vázaného chloru v bazénech. Je ale nutné, aby tyto zásady dodržovali všichni. Dostatečnou hygienou snížíme potíže s očima.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments