Chcete-li oddálit nástup vrásek, vyvarujte se těchto pokrmů

Stárnutí pleti a tvorba vrásek je do značné míry podmíněná geneticky. Stárnutí pokožky ale můžeme ovlivnit i stylem života a stravováním. Které potraviny jsou doslova tabu?

Za našimi vráskami stojí i častá návštěva solária, opalování na slunci, toxické látky a kouření. Potraviny, které urychlují proces stárnutí pokožky, je třeba vynechat. Které to jsou?

Smažené pokrmy

Vynechejte smažené hranolky a pokrmy. Jsou připravované v oleji při vysokých teplotách, uvolňují se volné radikály, způsobují buněčné poškození kůže a oslabují pružnost pokožky. Navíc tyto pokrmy obsahují příliš soli, což vede k dehydrataci pokožky a k tvorbě vrásek. Brambory si dejte vařené či pečené. Sladké brambory obsahují měď, která pomáhá k produkci kolegyni pro pružnost pokožky.

Uzeniny

Uzeniny, jako jsou párky, klobásy, salámy, ale i šunka škodí naší pokožce. Obsahují mnoho sodíku, nasycených tuků a siřičitanů, které způsobují dehydrataci kůže a snižují tvorbu kolagenu. Vsaďte na kuřecí a krůtí maso, ryby, vejce, ale i luštěniny.

Bílé pečivo

Omezte bílé pečivo, zejména bílý toustový chléb. Rafinované sacharidy způsobují chronická onemocnění a urychlují proces stárnutí. Bílé pečivo má vysoký glykemický index, podněcuje záněty v těle a tím pleť stárne. V těle se tyto rafinovaní cukry přemění na glukózu, která poškozuje kolagen a vznikají vrásky. Celozrnné pečivo vám pomůže hladinu cukru ustálit.

Cukr

Rafinovaný, bílý cukr, ale i ten tmavý, glukózový, fruktózový nebo med podněcují vznik akné, přispívají k tvorbě toxických látek a poškozují kolagen. Zvýšena hladina cukru v těle kombinovaná s nadměrným sluněním proces stárnutí ještě urychluje. Vyhněte se zmrzlině i cukrovinkám a čokoládu volte s vysokým obsahem kakaa. Z čerstvého ovoce si dejte hlavně bobuloviny, třeba borůvky, které zabraňují ztrátě kolagenu v pokožce.

Rostlinné tuky a margaríny

Margarín se často vyrábí z částečně hydrogenovaných olejů obsahujících transmastné kyseliny, které mají neblahý vliv na srdce i pokožku. Naše pokožka je citlivější vůči ultrafialovému záření, které pak poškozuje kolagen a elastin v pleti, ta rychleji stárne a tvoří se vrásky. Dejte si raději trochu másla, olivový nebo kokosový olej či avokádovou pomazánku.

Kofein

Káva obsahuje spoustu antioxidantů, ale pokud si dáte více než 3 šálky denně, možná budete špatně spát. Projeví se i zvýšené známky stárnutí, tmavé kruhy pod očima a vrásky. Nadměrná konzumace kofeinu odvodňuje a pleť rychleji stárne. Pozor si dejte i na colu, černý čaj nebo energetické drinky.

Alkohol

Alkohol odčerpává z těla živiny, snižuje hlavně hladinu vitaminu A a dehydratuje pokožku. Pak nám rychle vznikají vrásky. Vitamin A je důležitý pro růst nových buněk a tvorby kolagenu pro pružnou pleť bez vrásek. S přibývajícími léty naše tělo nedovede metabolizovat alkohol tak efektivně, jako v mládí. Navíc alkohol doslova vysaje vlhkost z kůže, vznikají vrásky, které se časem prohlubují.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments