Máte problém s cholesterolem? Seznamte se s beta-glukany

Vysoký cholesterol znamená rostoucí riziko kardiovaskulárních onemocnění i dalších zdravotních obtíží. Je zákeřný a tichý, protože se v našem těle zabydluje velmi pomalu. Co se stane po pár letech? Odcházíte od lékaře s předpisem na tabletky na vysoký cholesterol. Stačí to?

Kde se zabydlí cholesterol?

Cholesterol si velmi rychle najde útočiště i ve vašem těle, pokud jíte nezdravě, málo se hýbete, kouříte nebo jste více zatíženi stresem. Celkový cholesterol by měl být do 5mmol/l, nízkodenzitní cholesterol (LDL) do 3 mmol/l. Vysokodenzitní cholesterol by si muži měli držet nad 1,1 a ženy nad 1,3 mmol/l. Preventivní prohlídku, při které vám lékař zkontroluje hladinu cholesterolu v krvi byste měli absolvovat už po čtyřicátém roce.

Jak pomáhají beta-glukany?

Beta-glukany naleznete v mnoha potravinách. Vyskytují se ve vlákninách. Trávící enzymy v tenkém střevě je však nedovedou rozložit, proto putují do tlustého střeva. Tam podporují probiotické bakterie, které se starají o střevní mikroflóru. Mohou vám pomoci i jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Beta-glukany na sebe navážou žlučové kyseliny a ty nahradí tělo na úkor cholesterolu v krvi. Tím dochází k jeho snižování. Také umí stabilizovat krevní cukr a zachytí i některé toxické látky. Beta-glukany stojí i za posílením imunitního systému.

Kde hledat beta-glukany?

Beta-glukany se vyskytují v kvasnicích, různých houbách, například v hlívě ústřičné, v ovsu i ječmenu. Také je možné zakoupit si je už jako zpracovaný potravinový doplněk. Ve vyvážené stravě, kdy vyřadíte bílou mouku, jich bude vaše tělo přijímat mnohem více. Proto nejlepší léčbou zvýšeného cholesterolu je úprava jídelníčku a některá aerobní aktivita. Mějte na paměti, že i malá změna v každodenním režimu stojí za zajímavými celkovými výsledky. Stačí vyrazit třikrát týdně na procházku.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments