Máte v sobě protilátky na koronavirus? Znak na prstech prozradí, že jste prodělali infekci

Přední britský vědec upozornil na příznak prodělání nemoci Covid-1. Stačí se podívat na své nehty a zjistíte, zda máte v těle protilátky. Možná jste koronavirus už prodělali.

Infekce koronaviru může po sobě zanechat na těle stopy. Zatímco jste si viru ani nevšimli a měli jste asymptomatické příznaky, vaše tělo si covid-19 zapamatuje. Podle odborníka Tima Spectora, profesora genetické epidemiologie na King ‘s College, můžete prodělání této nemoci poznat podle horizontální čáry přes nehet. Tyto znaky prodělané infekce se mohou objevit i několik měsíců po nákaze a můžete je pozorovat na prstech rukou i nohou, jak je uvedeno na businessinsider.com.

Tělo se vypne, aby mohlo bojovat s nemocí

Největší studie, která se věnovala příznakům koronaviru, používala aplikaci ZOE COVID Symptom Study, tedy nástroj pro sledování symptomů s více než 4 miliony uživateli po celém světě. A právě zde se objevilo mnoho zpráv o tzv. kovidových nehtech. Podle profesora nejde o náhodný jev a rýhy se mohou objevit i po jiných prodělaných infekcích. Tzv. stresová čára se vytvoří po tom, co se tělo na krátký čas vypne, aby mohlo bojovat s infekcí. Během této doby nehty nerostou. Jev je pozorovaný i po chemoterapii či těžké podvýživě. Profesor Spector to přirovnává k značce na stromě, která ukazuje na jistou událost v minulosti.

Foto: Shutterstock

Beauovy linie

Prezidentka Britské asociace dermatologů, Dr. Tanya Bleikerová, uvedla, že dermatologové viděli s vodorovnými čarami na nehtech i pacienty, který právě bojovali s nemocí Covid-19. Jde o Beauovy linie a jsou způsobeny dočasným přerušením růstu nehtu na rukou nebo na nohou. Samy o sobě nejsou škodlivé a obvykle odrostou po několika měsících. Zatím není jasné, zda jsou změny nehtů skutečně spojeny se onemocněním koronavirem. Při jiných infekcích platí, že čím závažnější je onemocnění, tím je pravděpodobnější, že se na nehtu objeví.

Udělejte si test

Pokud by byly změny nehtů ukazatelem předchozí infekce koronavirem, mohlo by to pomoci lidem zjistit, zda už měli Covid-19, aniž by museli podstoupit test. Šlo by o levný test na protilátky. Pokud se souvislost prokáže, stačí se podívat na své nehty.

Foto: Shutterstock, zdroj: Business Insider

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Forstová
Forstová
2 let

Prodělala jsem covid, nejdřív mě bolelo na hrudi, byla to hodně silná bolest a potom jsem měla slabší průběh, ale hodně vysoký tlak

Kikina
Kikina
2 let

Tak tohle pravda je,nikdy jsem nic na nehtech neměla,az letos po prodělaném covidu v březnu mi celý rok odrustaly na všech nehtech vodorovné rýhy,teď už je to naštěstí téměř odrostlé a zase nemám nic,celou dobu od jara byly nehty slabé a lámavé,dokud to neodrostlo

Lišák
Lišák
2 let

Je mi přes sedmdesát let, COVID-19 je tu s námi dva roky a nejen mě se ty čárky občas dělají celý život, takže je může způsobovat cokoli a nebo něco jiného. Jenže když to napíšete, nikdo váš článek číst nebude, tak napíšete tenhle blábol, protože COVID-19 teď zrovna frčí. To už má větší hodnotu diagnóza od Švejka, že plešatost je následek pohnutí v šestinedělí.

Last edited 2 let by Lišák
Acidez
Acidez
2 let
Reply to  Lišák

Přesně tak. To bylo to první, co mně taky napadlo…

Martin
Martin
2 let

Taky to znači na nedostatek vytamýnu jen si už nemohu spomenout kterého.

bob
bob
2 let
Reply to  Martin

Vitaminu

Equinka
Equinka
2 let
Reply to  bob

Kdyby jen to 😆

Majer Karel
Majer Karel
2 let

Ty čáry jsou tam o nešetrného zastřižení kůžičky, při kterém si špičkou nůžek hrábnete do měkké části nehtového lůžka.