Máte v sobě protilátky na koronavirus? Znak na prstech prozradí, že jste prodělali infekci

Přední britský vědec upozornil na příznak prodělání nemoci Covid-1. Stačí se podívat na své nehty a zjistíte, zda máte v těle protilátky. Možná jste koronavirus už prodělali.

Infekce koronaviru může po sobě zanechat na těle stopy. Zatímco jste si viru ani nevšimli a měli jste asymptomatické příznaky, vaše tělo si covid-19 zapamatuje. Podle odborníka Tima Spectora, profesora genetické epidemiologie na King ‘s College, můžete prodělání této nemoci poznat podle horizontální čáry přes nehet. Tyto znaky prodělané infekce se mohou objevit i několik měsíců po nákaze a můžete je pozorovat na prstech rukou i nohou, jak je uvedeno na businessinsider.com.

Tělo se vypne, aby mohlo bojovat s nemocí

Největší studie, která se věnovala příznakům koronaviru, používala aplikaci ZOE COVID Symptom Study, tedy nástroj pro sledování symptomů s více než 4 miliony uživateli po celém světě. A právě zde se objevilo mnoho zpráv o tzv. kovidových nehtech. Podle profesora nejde o náhodný jev a rýhy se mohou objevit i po jiných prodělaných infekcích. Tzv. stresová čára se vytvoří po tom, co se tělo na krátký čas vypne, aby mohlo bojovat s infekcí. Během této doby nehty nerostou. Jev je pozorovaný i po chemoterapii či těžké podvýživě. Profesor Spector to přirovnává k značce na stromě, která ukazuje na jistou událost v minulosti.

Foto: Shutterstock

Beauovy linie

Prezidentka Britské asociace dermatologů, Dr. Tanya Bleikerová, uvedla, že dermatologové viděli s vodorovnými čarami na nehtech i pacienty, který právě bojovali s nemocí Covid-19. Jde o Beauovy linie a jsou způsobeny dočasným přerušením růstu nehtu na rukou nebo na nohou. Samy o sobě nejsou škodlivé a obvykle odrostou po několika měsících. Zatím není jasné, zda jsou změny nehtů skutečně spojeny se onemocněním koronavirem. Při jiných infekcích platí, že čím závažnější je onemocnění, tím je pravděpodobnější, že se na nehtu objeví.

Udělejte si test

Pokud by byly změny nehtů ukazatelem předchozí infekce koronavirem, mohlo by to pomoci lidem zjistit, zda už měli Covid-19, aniž by museli podstoupit test. Šlo by o levný test na protilátky. Pokud se souvislost prokáže, stačí se podívat na své nehty.

Foto: Shutterstock, zdroj: Business Insider

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
6 dní

Taky to znači na nedostatek vytamýnu jen si už nemohu spomenout kterého.

Majer Karel
Majer Karel
1 měsíc

Ty čáry jsou tam o nešetrného zastřižení kůžičky, při kterém si špičkou nůžek hrábnete do měkké části nehtového lůžka.