Méně známé signály, kterými játra hlásí, že nefungují správně a ohrožují zdraví těla

Játra v těle zastupují velmi důležitou funkci. Podílejí se totiž na odstraňování toxinů z těla, aby další orgány mohly v pořádku fungovat. Játra také fungují jako zásobárna živin, vitamínů a minerálů. Jakmile tento orgán nefunguje správně, toxiny se v těle začnou hromadit. Člověk se najednou cítí unavený, často se potýká s trávícími obtížemi, špatnou náladou nebo také kožními vyrážkami.

Příčiny

Játra skladují důležité látky pro lidské tělo. Pokud se v tomto orgánu objeví infekce nebo závažné onemocnění, jejich funkce může zpomalit. Játra se lehce zvětší a přestanou produkovat potřebné živiny, filtrovat a skladovat. Odpovědí na to je narušený imunitní systém, časté nachlazení a projevy různých nemocí.

Příznaky

Když játra trpí sníženou funkcí, kůže začne ztrácet lesk a přirozenou pružnost. Je suchá, odlupuje se a zšedne. Ve výjimečných případech se objeví také zažloutnutí.

Mnoho pacientů si stěžuje také na zažloutlé bělmo, krvavé ranky v očích, zarudnutí a svědění, které se podobá zánětu spojivek.

Nárůst hmotnosti může být běžným jevem. Když ale ručička vaší váhy znenadání ukazuje o desítky kilo víc a příčina není zřejmá, běžte se raději poradit se svým lékařem. Když játra nefungují správně, je podobný zdravotní problém běžný.

Hlavní změny může pacient pocítit při trávení. Břicho je více oteklé, bolavé a častěji se projevuje také plynatost. Jakmile se nachytáte, že nemáte chuť k jídlu, nebo se naopak přejídáte, zkuste se zamyslet, co by za takovým stavem mohlo stát. Jednou z možností jsou také špatně fungující játra.

Psychické obtíže

Možná na vás neútočí jen podzimní počasí. Za únavou, špatnou náladou a úzkostmi mohou stát také špatně fungující játra. Pokud se s podobnými příznaky potýkáte, vyzkoušejte bylinné čaje, které vám mohou od nepříjemných stavů ulevit. Nečekejte, až přijde deprese a horší duševní obtíže. Bylo by pak mnohem těžší se s problémy vyrovnat.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments