Vysoký tlak se může ozvat na toaletě. Signál při vykonávání potřeby značí, že je zle

Krevní tlak se mění v závislosti na aktivitě, spánku i příjmu potravy. Tlak se měří opakovaně, v klidu, ve stejnou hodinu a hodnoty se zapisují. Pokud je hodnota kolem 140/90 mm Hg, je třeba navštívit lékaře. Optimální je méně než 130/80 mm Hg. Jak poznat vysoký tlak? Zkuste to podle moči i stolice.

Bolesti hlavy

Pokud se bolesti hlavy objevují častěji v podobě nepříjemné migrény, která může být spojena s krvácením z nosu, zvažte prohlídku u lékaře. Může to být jeden z příznaků vysokého krevního tlaku, který byste neměli přehlížet.

Horší zrak

Pokud vás trápí rozmazané vidění nebo se vám zrak prudce zhoršil, měli byste navštívit lékaře. Příčinou může být i práce s počítačem nebo zvyšující se věk. Jde ale o jeden z častých varovných signálů ukazujících právě na vysoký krevní tlak.  

Ztráta rovnováhy

Náhlé pocity závratě a ztráta rovnováhy jsou varováním před mrtvicí, kterou právě způsobuje vysoký krevní tlak. Může jít také o známku dehydratace, což ale jistě poznáte. Pokud stavy přetrvávají, určitě si zajděte lékaři.

Nafouklé břicho a problémy s močením

Vysoký krevní tlak je úzce spojen s diabetem nebo s onemocněním ledvin. Může být doprovázen neustálým pocitem nafouklého břicha nebo potíží s močením. Jde o vážné příznaky, u kterých byste měli zpozornět a nechat se vyšetřit.  

Měkká stolice s ostrými a roztrhanými hranami

Tento typ stolice má opravdu velmi měkkou texturu. Může se vyskytnout zcela nečekaně, a tím způsobit lidem značné potíže, pokud nemají nablízku toaletu. Měkká stolice, která má navíc dost ostré a roztrhané hrany je opravdu problém. Máte totiž potíže očistit ji nějak toaletním papírem. Bidet je v tomto případě jasnou výhrou. Postačí však i koupelna a sprcha. Když ji ale nemáte po ruce, není to nic příjemného. Takový typ stolice ale jasně ukazuje na vysoký krevní tlak a také vysoký stres. I tohle je důvod, proč se vydat do lékařské ordinace na prohlídku.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments