Měsíc bez alkoholu. Jaké změny v těle za tuto dobu proběhnou

Loading...

Pravidelní konzumenti alkoholu si svůj život dokáží jen velmi těžko představit bez sklenky vína nebo půllitru piva, který si dají prakticky každý večer.

Přestože tato konzumace alkoholu po malých dávkách se může zdát neškodná, odborníci tvrdí spíše opak. Ony blahodárné účinky alkoholu pro tělo by totiž nastaly pouze tehdy, pokud bychom pravidelně konzumovali jen několik mililitrů lehkého alkoholu.

Stále častěji se přitom objevuje trend dočasné stopky alkoholu. Nejčastěji si lidé pro toto detoxikační období vybírají časovou jednotku jednoho měsíce. Právě za tuto dobu totiž tělo bez pravidelného přísunu alkoholu dokáže docela dobře zregenerovat.

Měsíc bez alkoholu

Měsíc bez alkoholu je mimo jiné důležitým testem vlastní vůle. Vlastně si tak vyzkoušíte, jak moc jste na alkoholu závislí. Pokud budete mít vážné problémy zrelaxovat po práci nebo vyrazit s přáteli a nedat si u toho nějaký ten alkoholický nápoj, poznáte, že máte tak trochu problém.

Lepší pocit

Nejrůznější studie ukázaly, že po jednom měsíci bez alkoholu se citelně zvyšuje subjektivní vnímání obecné pohody. Lidé bývají také více soustředění, tolik se nestresují a nejsou tak často nemocní.

Kvalitnější spánek

Bez alkoholu výrazně stoupá kvalita spánku. Po probuzení se budete cítit o poznání odpočatější. Alkohol totiž narušuje spánek a také zvyšuje tendence k chrápání, které samo o sobě spánek negativně ovlivňuje.

Krásnější pleť

Alkohol narušuje buněčný metabolismus a lymfatický systém. Po měsíci bez alkoholu dokáže kůže velmi dobře zregenerovat. Jemné vrásky zmizí, díky čemuž budete vypadat mladší.

Kila půjdou dolů

Možná jste se kdysi snažili zhubnout, ale v dietě jste tak nějak zapomněli na alkohol. Může vás proto překvapit, že po měsíci, kdy si své oblíbené nápoje odpustíte, půjdou kila dolů takřka sama. Jeden gram alkoholu totiž obsahuje 7,1 kalorií. V případě sklenky šumivého vína je to například 80 kalorií.

Orgány budou lépe pracovat

Měsíc bez alkoholu může být opravdovým požehnáním pro lidi se zdravotními problémy. Srdce se vrací k normálnímu rytmu, normalizuje se rovnováha vody v těle, játra se odtučňují a hladina cholesterolu klesá. Uvolňuje se také žaludeční sliznice, protože konzumace alkoholu vede k tvorbě nadměrného množství žaludečních kyselin. Klesá také hladina kyseliny močové, což minimalizuje riziko dny.

Menší chuť na alkohol

Měsíc bez alkoholu je dostatečně dlouhá doba na to, aby si tělo na změnu zvyklo. Pokud toto období vydržíte, obvykle budete pít méně i v následujících měsících. Pozitivní efekt má proto dlouhodobý charakter.

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

13
Komentujte

avatar
12 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
11 Autoři komentářů
Pavel KašparmuhehepidalinJanaMiroslav Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Pavel Kašpar
Host

Já mám dnu už od 17let chlastal sem denně dalších 8let nic se nedělo jasně zvyšená kyselina močová byl vysledek u doktora každé vyšetření teď sem si dal pauzu měsíc a půl a po té době sme s přáteli sedli k lahvince druhý den bolest jak kráva ještě ne záchvat ale už se chystalo k nejhoršímu palec nateklej posraná pauza lepši popijet rozumně a jednou za čas a ne néjaký měsiční pauzi a stejně se půlka národa zřídí jak hovado po ala detoxikaci jelikož tělo si odvykne jatra dostanou najednou opět facku prober se kámo jedem nanovo a po 4… Číst vice »

muhehe
Host
muhehe

chlastam osum let v kuse každý boži den a ne malo. litr vina i vic nekdy, nebo pivo nebo tvrde, proste mam to rad, tedka sem od zacatku ledna neglgal a nic se nezmenilo, a prvního brezna zase začnu. už se těšim, me to totiž velmi chutna. mluvim samo o kvalitním chlastu. zadne české sračky tipu fernet a pod. to bych nevzal do huby nikdy