Lékaři varují před nápojem, který způsobuje padání a řídnutí vlasů. Lidé ho pijí a netuší o tom

Řídnutí a padání vlasů mají mnozí tendenci bagatelizovat, obzvlášť ti, kterých se příliš netýká, což může být dáno i geneticky. Naopak lidé, kteří tímto problémem trpí, často hovoří o tom, jak jim to ničí sebevědomí a obecně snižuje kvalitu života. Pravdou ale také je, že kromě genetické části ovlivňuje tento problém také životospráva. Zřejmě vás příliš nepřekvapí, že na vlasy má vliv to, co jíme.

Mohou chybět důležité látky

Ukazuje se, že jeden obzvlášť oblíbený nápoj k padání vlasů významně přispívá. Podle lékaře Earima Chaudryho jde o alkohol. Upozorňuje na skutečnost, že především lidé, kteří mu holdují ve větší míře, mají riziko řídnutí a padání vlasů velmi vysoké. “Pokud si budete ve větší míře dopřávat alkohol, může to způsobit nedostatky ve výživě a způsobit hormonální problémy, což se projeví na vašich vlasech,” uvádí Chaudry. Podle něj úzce souvisí množství vypitého alkoholu s křehkostí vlasových folikul.

Konzumace alkoholu totiž způsobuje špatnou absorpci zinku, mědi a bílkovin a tím i jejich nedostatek v těle. A jak ukazují vědecké studie, jsou to právě tyto látky, které jsou potřebné pro zdravý růst vlasů. Pokud jich v těle není dost, odnesou to právě vlasy. Hlavně o zinku a kyselině listové je známo, že dokáží udržovat sílu a texturu vlasů. Svůj podíl na tom má také železo. I jeho produkci ale alkohol tlumí.

Foto: Shutterstock

Jak pomoci vlasům růst

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud chcete mít vlasy co nejzdravější, měli byste alkohol přinejmenším omezit. To však nemusí vždy stačit. Pakliže vás trápí problémy i s vlasy i poté, může být na vině nedostatek bílkovin. Podle vědců z University of Portsmouth to způsobí nejen problémy s vlasy, ale také s kůží a nehty.

Pokud jde o samotný alkohol, jeho konzumace škodí tělu i v řadě dalších ohledů. Lidé ho obecně konzumují příliš mnoho a měli by toto množství redukovat.

Pro zdraví vlasů potom vybírejte potraviny bohaté na železo, jako je listová zelenina nebo obilniny, ale také jídla s vysokým podílem bílkovin a omega-3 mastných kyselin.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments