Jak poznat závislost na alkoholu, která ohrožuje život?

Věděli jste,  že v Česku najdeme necelých třicet procent mužů, kteří pijí alkohol rizikově nebo škodlivě? Další čtyři procenta mají s alkoholem vážný problém, u čtyřech zmiňovaných procent můžeme hovořit o závislosti na alkoholu. Co se týče žen, rizikově pije alkohol deset procent Češek, další půl procento žen je na alkoholu závislé. Je ve vašem okolí také někdo takový nebo se domníváte, že někdo z vašich blízkých alkohol pije více, než je obvyklé? Poznejte příznaky a pomozte tak snížit překvapivé a bohužel zároveň smutné statistiky.

Alkoholismus patří mezi těžké závislosti

O závislostech se v současné době mluví hodně. Nejvíce se probírají závislosti na drogách nebo na lécích, ale aktuálním tématem je také závislost na alkoholu. Dalo by se říct, že alkohol k našim životům patří, ze zdravé skleničky vína by se však neměla stát závislost, která bohužel rozbíjí rodiny a dělá z lidí doslovné trosky.

Z aktuálních statistik také vyplývá, že nejvíce pijí muži mezi pětatřiceti a pětačtyřiceti lety, ženy mají problém s alkoholem většinou až po padesátce. Stále však přibývá zejména mladých lidí, kteří pijí alkohol minimálně jednou týdně. Abyste snadno poznali, kdy se z neškodného popíjení stává závislost, naučte se poznat příznaky, které závislost na alkoholu odhalují.

Vzniká touha po alkoholu

Hlavním příznakem závislosti na alkoholu je to, že po alkoholu přímo toužíme. Toužíme po užití alkoholu, bohužel s touhou se dostavují i potíže v kontrole. Díky nekontrolovatelnosti často vypijeme více, než kolik jsme vypili v minulosti. Alkohol člověku chutná, nemá takzvanou “klapku”, která by stopla ustavičné pití.

Koníčky i rodina jdou stranou

Díky pití alkoholu zanedbáváme nejen lidi ve svém okolí, ale také sebe. Koníčky jdou najednou stranou, stejně jako jdou stranou rodinné výlety nebo společně strávený čas s dětmi či partnerkou nebo partnerem. Jediným zájmem se stává užívání alkoholu. Alkohol je však rázem důvod, proč se rodiny rozpadají.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments