Stačí jeden špatný pohyb při prořezávání ovocných stromů a zaručeně je zničíte. Tenhle nešvar je hodně častý

Prořezávání stromů zaručí bohatou úrodu a částečně chrání strom před rozšířením chorob z napadených větví. Pozor na pravidla při prořezávání stromů. Jestliže je nebudete respektovat, můžete vzrůst ovocných dřevin výrazně ohrozit.

Jarní a podzimní prořezávání stromů

Prořezávání stromů je nezbytnou činností v době vegetačního klidu. Nejlepším obdobím je tedy pozdní podzim nebo brzké jarní měsíce. Primárním úkolem prořezávání je zlepšit cirkulaci vzduchu, do koruny stromu se dostane mnohem více slunce. Jakmile na větve a plody dopadne více slunečního svitu, můžete se těšit na bohatší úrodu a sladší plody. Prořezávání stromů je malou vědou a při nesprávném postupu můžete dřevinu poškodit. Zjistěte, jak se správně postarat o ovocné stromy a kterých chyb je nutné se vyvarovat.

Zvyšujete odolnost vůči nemocem

Zdravý strom je silný strom. A silný strom se mnohem lépe vyrovnává s útoky chorob nebo nepřízní počasí. Nepotřebují tak vysokou dávku chemického ošetření, ovoce je mnohem sladší, plody jsou objemově větší. Důkladná péče se vrátí nejen vám. Ošetřovaný ovocný strom dokáže plodit i po více generací.

Vybavení a nástroje pro prořezávání stromů

Nástroje pro prořez musí být čisté a ostré. Správným postupem je dezinfikování před každým novým prořezáváním, abyste choroby nerozšířili na další stromy. Prořezávání je možné v období, kdy na stromech ještě nerostou žádné nové listy. Na stromě bez listí zároveň lépe vidíte napadené větve. Strom by měl být prořezán minimálně jednou ročně, ale určitě se vyhněte jeho prořezávání v letním období.

Foto: Shutterstock

Chyby při prořezávání stromů

Nebojte se prořezávat důkladně a důsledně. Jednou ze základních chyb je nedostatečné prořezání větví. Na konci prořezu by měl stát strom s trojúhelníkovou korunou. Nejméně větví bude na špičce a počet větví i hustota se budou zvětšovat ve směru dolů. Tímto postupem zajistíte, že se slunce dostane rovnoměrně ke všem větvím, strom bude růst mnohem lépe.

Další chybou je, nechávat na stromě příliš těžké větve. Při velkém počtu těžkých větví dochází k polámání stromu. Vždy odstraňujte svěšené větve a větve, které rostou příliš nízko. Silné větve odstraňujte hned u kmene a řez ošetřete.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments