Moderní trendy stravování: Paleo nebo Primal?

Dnešní doba přináší spoustu nových trendů týkající se i stravování. Posedlost různými dietami a striktním stravováním se šíří jak lavina. Mezi novodobější náleží Paleo a Primal. Na jakém principu fungují?

Paleo a Primal, byť mohou působit totožně, proč se tedy oddělují? Obojí představují stravovací návyky. Paleo i Primal náleží mezi nízkosacharidové diety. Přestože záměrem je plnohodnotný, dlouhověký a zdravý život, s čímž lze samozřejmě polemizovat, neboť jakékoliv razantní vynechání určité potraviny či jisté skupiny je zavádějící.

Zásady výživových směrů Paleo a Primal

Vyloučení cukru, umělých sladidel, obilných výrobků, luštěnin. Eliminace upravených i průmyslově zpracovaných potravin.

Naopak konzumace ovoce, neškrobnaté zeleniny, libového masa, mořských plodů a ryb v takové míře, kolik zkrátka sníte. Zde není určena horní hranice množství.

Uvedení na pravou míru

Přestože je třeba se zamyslet nad příjmem sacharidů, je třeba vědět, že není striktně dáno, že se musí omezit příjem na určitou hranici. Není pravdou, že Paleo či Primal znamená omezení sacharidů na nulu, netýká se to všech. To je v případě, pokud chce jedinec hubnout či nemá dostačující energetické výdaje.

Oba směry preferují lokální, sezónní a kvalitní stravu, která je bohatá na zeleninu, zdravé tuky a proteiny.

Paleo vs Primal

Přestože se většina mylně domnívá a řadou lidí je Primal a Paleo směr považován za jeden a tentýž, není tomu tak. Jsou zde podstatné rozdíly. Zatímco Paleo vychází převážně ze stravy našich předků v paleolitu, tak Primal určuje souhrn pravidel životního stylu zajišťující funkci lidských hormonů a umožňujících přeprogramovat lidské geny. Podstatný rozdíl je v tom, že Primal povoluje mléčné výrobky, zakazuje med a umělá sladidla.

Výhody a nevýhody

Mezi hlavní klady je považován dlouhodobý hubnoucí účinek, neboť se jedná o stravu, která je člověku geneticky blízká a přirozená, dalším pozitivním efektem je lepší spánek, více energie, méně stresu a rychlejší zotavení pro fyzicky aktivní jedince po sportovním výkonu.

Na druhou stranu někomu můžou chybět sacharidy ve stravě, maso není vždy levnou záležitostí. A především samotná změna je náročným procesem. Pokud byste chtěli zkusit jeden z výše stravovacích režimů, je nutné tak učinit velmi pozvolna, nikdy razantně, tj. ze dne na den.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments