Moly jsem doma neměla už 10 let. Začal mi fungovat jeden málo známý postup

Když se vám doma usídlí moli, je to obvykle běh na dlouhou trať, než se vám je podaří vymýtit. Samozřejmě že nechcete, aby se prokusovali vašimi potravinami nebo do nich kladli vajíčka. A tak se musíte pustit do pořádného boje.

Kde se potravinoví moli berou?

Velmi často si je přinesete s nákupem. Objeví se někde v mouce, strouhance nebo třeba na sušenkách. Ani si toho nevšimnete a do pár dnů máte domácnost plnou molů. Je tedy důležité si důkladně prohlížet, co si domů nesete. Sypké nebo otevřené potraviny je dobré přesypávat a přesunovat do vlastních nádob, které jsou uzavíratelné.

Pokud si všimnete, že se vám doma potravinoví moli přemnožili, musíte vždy najít místo, kde si udělali hnízdo – budou tam vajíčka, larvičky a typická dlouhá bílá vlákna. Toto je potřeba okamžitě zlikvidovat.

Jak odradit moli a jak se jich zbavit

Vidíte-li třeba ve spižírně jen jednoho či dva moly, neměla by to být žádná tragédie. Ideální je je rovnou vynést ven nebo zabít.

Potom je čas na preventivní opatření – moli totiž nesnášejí skořici a hřebíček. Rozmístěte tedy v místech, kde jste je viděli, toto koření, abyste odsud případné další jedince vyhnali. Moli se totiž velmi často dobře skrývají a není jednoduché je najít.

Dalším způsobem, jak můžete moly nachystat, je přichystat jim pochoutku, které neodolají. Může to být třeba miska s pivem, kterou jim přichystáte do spižírny. Nechají se na ni nalákat a pak se utopí a vy od nich budete mít pokoj.

Foto: Shutterstock

Neplechu mohou způsobit i šatní moli

Dnes už se se šatními moly nepotkáváme tolik jako v dřívějších dobách, kdy si pochutnávali na kožešinách, vlně nebo třeba plstěných kloboucích. Přesto se ale mohou objevit i ve vaší skříni. Opět je třeba zjistit, jak velká kolonie molů se vám tam stačila rozrůst a podle toho s nimi naložit. Jakmile se totiž tihle drobečci pustí do vašich oděvů, moc vám z vašich módních kousků nezbude.

Jako prevence se doporučuje vkládat do šatní skříně polštářky s levandulí – moli by se pak měli této oblasti spíše vyhýbat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments