Instalatéři jsou najednou bez práce. Češi konečně přišli na to, jak geniálním způsobem odstranit všechny vodní usazeniny

Vodní kámen je častým problémem v domácnostech, kde se usazuje v různých místech, jako jsou rychlovarné konvice, koupelny a pračky. Tradičně se na jeho odstranění používají chemické prostředky, ale existují i efektivní přírodní metody, které jsou levnější a šetrnější k přírodě.

Ocet a kyselina citronová

Ocet je výborným pomocníkem proti vodnímu kameni a lze ho použít neředěný nebo ve směsi s vodou. Je účinný na různé povrchy a spotřebiče, ale není vhodný pro plastové nebo gumové díly a pracovní plochy z mramoru nebo žuly​​. Kyselina citronová, která je šetrnější k plastům a gumě, je také efektivní a lze ji použít jako prášek nebo rozpuštěnou ve vodě​​.

Zubní pasta a jedlá soda

Pro menší zasažené plochy a pro čištění spár, rohů nebo prostorů kolem baterií se hodí zubní pasta, kterou aplikujete pomocí starého zubního kartáčku​​. Jedlá soda je dalším účinným prostředkem, ideálním pro čištění vodovodních baterií, a to aplikací na navlhčený jemný hadřík​​.

Kyselina solná: opakované použití

Kyselina solná je také účinná proti vodnímu kameni, zejména na dlaždicích, ale je nutné s ní zacházet opatrně kvůli její agresivitě. Nedoporučuje se ji používat na chromované koupelnové nebo kuchyňské prvky, protože by mohla poškodit jejich povrch​​.

Foto: Shutterstock

Ocet a kyselina citronová v praxi

V praxi se ocet a kyselina citronová používají na širokou škálu povrchů. Například pro čištění vodního kamene na vodovodních bateriích se ocet aplikuje na utěrku, kterou pak omotáte kolem baterie a necháte působit, nebo lze použít kyselinu citronovou na utěrku a očistit tak kohoutek​​.

Používání přírodních prostředků proti vodnímu kameni je nejen efektivní, ale také šetrnější k životnímu prostředí a peněžence. S těmito jednoduchými, ale účinnými metodami se mohou Češi vypořádat s vodním kamenem bez nutnosti volat instalatéra.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments