Muž jedl 48 hodin pouze vejce. Pak prozradil, co tato dieta udělala s jeho tělem

Pro řadu lidí jsou vejce nedílnou součástí každodenní stravy. Ale určitě ne v takové podobě jako v případě jistého youtubera. Ten se totiž pro své diváky rozhodl podstoupit experiment, který není zase tak složitě proveditelný, ale jehož výsledky jsou krajně nejisté a pouští se do něj opravdu málokdo. Tento muž totiž tři dny (48 hodin čistého času) nejedl nic jiného než vajíčka.

Za první den dokázal Will Tennyson spořádat 28 vajec, což je necelé jedno velké plato. Možná ještě důležitějším faktorem celé věci je skutečnost, že kromě vajec nepozřel nic jiného.

Vejce jako přírodní multivitamín

Mladý muž se přiznal, že tento nápad dostal potom, co si všiml často rozebírané otázky: “Pokud byste si měli vybrat jediné jídlo na opuštěný ostrov, které by to bylo?” Sám pro sebe si odpověděl jednoznačně: vejce jsou potraviny, bez kterých by život na ostrově byl nemožný. Tedy alespoň podle něj. Hned také vyjádřil, proč si to myslí. Jde o hlavní zdroj bílkovin, železa, nasycených mastných kyselin a vápníku. Jak říká Will ve svém videu, vejce jsou takovým přírodním multivitamínem.

Youtuber měl k dispozici desítky vysoce kvalitních vajec v bio kvalitě. Po dobu experimentu navíc nekonzumoval vejce na stejný způsob, ale zkoušel i různé možnosti přípravy. Od míchaných vajec přes vejce natvrdo až po vejce v syrovém stavu. Dovolil si také změnit typ vajec, takže druhý den vyměnil vejce slepičí za kachní a křepelčí.

Výsledky experimentu

Will byl překvapený tím, že tělo opravdu nepotřebuje nic navíc a na vejcích dokáže bez problému přežít. Po třech dnech zkonstatoval, že zhubnul 2,5 kilogramu. “Cítím se fantasticky,” řekl ve videu. “Pokud jde o to, jak se cítím, pak nepociťuji žádné vedlejší účinky nebo jiné nevýhody této stravy.

Nakonec ale přeci jen přiznal, že to nemusí být pro všecny. Jistá úskalí tam zkrátka jsou. Někteří lidé mohou čelit určitým zdravotním komplikacím. Will svůj pocit přirovnává ke zkušenostem s ketogenní dietou, respektive s dobou, kdy na ní člověk najíždí. Přiznal, že se někdy cítil velmi unavený a letargický. Připisuje to zejména tryptofánu ve vejcích, tedy látce, která ovlivňuje relaxaci a spánek.

Nejvíce mladého muže však překvapila skutečnost, že po dobu svého pokusu neměl vůbec hlad. Částečně se totiž obával, že už po pár hodinách nevydrží a vezme útokem svou lednici. “Snědl jsem přibližně 2000 až 2200 kalorií denně, což je pro mě velký deficit, protože obvykle denně přijmu 3000 až 3200 kalorií,” říká Will Tennyson. Ukázalo se však, že vejce jsou na množství svých kalorií velmi výživná a sytá. Z toho vyplývá i předpoklad, že by měla být vhodná při redukčních dietách.

Na závěr je ale třeba upozornit, že do podobných experimentů byste se sami neměli pouštět bez lékařského dohledu. Obzvlášť potom lidé, kteří trpí nějakými zdravotními problémy.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments