Poslední potáhnutí z cigarety, a potom? Co se děje s tělem odnaučených kuřáků v dalších dnech, měsících a letech

Otřepaný vtip říká, že přestat kouřit je snadné, protože mnoho lidí už dokázalo přestat aspoň stokrát. Snadný proces to určitě není, ale je to proces, kterým zachráníte zdraví. Co se bude dít v těle kuřáka po poslední cigaretě?

První půl hodina

Zanecháme chvíli stranou nutkání a psychickou závislost a zaměříme se pouze na ozdravné procesy v těle. Už ty by mohly být výraznou motivací nesáhnout po dalším balíčku cigaret.

Dobrou zprávou je, že ozdravný proces začíná už v první půl hodině, to je chvíle, kdy se krevní tlak vrátí do normálu. Oxid uhelnatý se začne vylučovat a v krvi se zvýší hladina kyslíku. Vaše orgány, tkáně a cévy začínají být mnohem lépe vyživeny.

První den bez cigarety

První den se zlepší krevní oběh a srdeční tep bude mít normální rytmus. Zlepší se prokrvení končetin, pleť a vlasy začnou být lépe vyživované. Po prvním dnu bez cigaret se začnou zahleňovat plíce a s hlenem budou odcházet nečistoty z plic.

První týden

V prvních dvou dnech týdne se vám zlepší čich i chuť. Z těla se již vyloučil veškerý nikotin. S úbytkem oxidu uhelnatého v těle můžete pociťovat bolest hlavy. V první polovině týdne se vám však začne lépe dýchat. Abstinenční příznaky by měly vymizet koncem prvního týdne. První týden je důležitý mezník a ti, kteří zvládnou první týden mají devětkrát větší šanci, že po cigaretě už nesáhnou.

První tři měsíce

Po prvním měsíci zcela vymizí záchvaty touhy na cigaretu i úzkostné stavy. Budete znovu soustředění a klidní. Váš krevní oběh se výrazně zlepšil, vaše pleť vypadá zdravěji a vaše zuby a dásně už mají stejné krevní zásobení jako u nekuřáků. Zároveň se zlepšila funkce plicních řasinek a zvyšuje se kapacita plic. Roste fyzická síla a jste schopni se znovu věnovat řadě sportovních aktivit bez zadýchání.

Ženy mají po třech měsících nekouření větší šanci na otěhotnění a klesá riziko předčasného porodu.

První rok

Po prvním roce nekouření se v plicích obnoví buňky a bude se vám dýchat mnohem volněji. Zmizel kašel, sípání i bolest v krku. Zároveň přestanete bojovat s nutkavou chutí k jídlu. Riziko infarktu kleslo o polovinu a nižší je i pravděpodobnost mozkové mrtvice. Máte mnohem více energie a dobré nálady.

Za patnáct let

Teprve za patnáct let nekouření klesne riziko onemocnění rakovinou plic na stejnou úroveň jako u nekuřáků. Přesto stojí ozdravný proces za námahu i proto, že při průměrné ceně cigaret a spotřebě jste právě ušetřili milion korun.  

Podle závěrů statistik si kuřáci zkrátí život o 15 až 18 let, a to je jistě zpráva, za kterou stojí trochu bojovat.

Foto: Pixabay

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments