Na Čechy se řítí finanční katastrofa. To tu ještě nebylo. Lidé poletí na dlažbu

Vlastně celých minulých třicet let jsme mohli hledět do budoucnosti s vědomím toho, že po ekonomické a finanční stránce se bude situace s vysokou pravděpodobností zlepšovat. Jistě, byly tu určité výkyvy v podobě krizí, ale dlouhodobý trend byl jednoznačný.

Jak to tady dopadne?

Teď ovšem experti opatrně upozorňují na skutečnost, že česká ekonomika zřejmě dosáhla svého potenciálu v této podobě. Tedy tak, jak je dnes nastavena coby vysoce průmyslová země, kde se však nevytváří produkty s tou nejvyšší přidanou hodnotou. Zkrátka tolik skloňovaná montovna.

Tento ekonomický model ovšem nemá v Evropě nejlepší vyhlídky, a to i proto, že jeho základ v podobě automobilového průmyslu se bude v příštích letech pravděpodobně zmenšovat. Může za to přechod na elektromobilitu a obrovská konkurence z Číny. Místní práce už také není tak levná, aby sem přilákala jiné výrobce.

A tak se objevila velmi negativní analýza společnosti Bloomberg na výhled České republiky. Zdejší výhledy pro své čtenáře připodobnila k tomu, jak to dopadlo v Detroitu, která se proměnilo v město zkázy se 40% nezaměstnaností. A to právě poté, co tam zkolaboval tamní automobilový průmysl.

Foto: Shutterstock

Bude to divoké

Ačkoliv to v Česku nemusí dopadnout úplně tak špatně, nejsou to vůbec příjemné vyhlídky. Odborníci počítají s tím, že tu velké množství lidí přijde o práci, s čímž se budou pojit vážné finanční problémy. Je docela možné, že další desítky let nebudou v tuzemsku ani zdaleka tak dobré, jako byly ty minulé.

Čtěte také: Češi mají po úsporách. Finanční poradci je roky obírali ve velkém, teď to prasklo

Ostatně, objevují se také analýzy renomovaných zahraničních bank, které České republice předpovídají měnovou krizi. Zejména Nomura české koruně vůbec nevěří a řadí ji po bok problematických měn v Turecku nebo na Srí Lance. A jedním z důvodů je i setrvalý pokles tuzemské ekonomiky, které ještě nedosáhla ani úrovně z roku 2019.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments