Zemědělci varují před zdražením potravin

Zemědělci se opět museli postavit na obranu proti plánům státu, které nejsou úplně promyšlené. Jak totiž vyplývá z materiálů ministerstva zemědělství, v příštím roce by mělo dojít k významnému navýšení oblastí označených jako erozně ohrožené. A to z dosavadních 25 % na 65 %.

Dramatické důsledky

To zní na první pohled rozumně, ovšem je třeba se podívat na to, co dalšího to s sebou přináší. Pouhé takovéto označení totiž znamená, že se v těchto oblastech musí omezit hospodaření s vybranými plodinami, jež mohou erozi způsobovat. Týká se to zejména brambor a kukuřice, které by muselo na některých místech skončit.

Proti tomuto záměru se postavila Agrární komora České republiky i Asociace soukromého zemědělství. Ty už se snaží ministerstvo zemědělství přimět k tomu, aby tento příliš ambiciózní plán přehodnotilo, jak informuje server idnes.cz. Zemědělci mají pochopitelně zájem na půdě dále pěstovat. Bez ní jsou doslova nahraní.

Upozorňují na skutečnost, že tento krok bude mít obrovské negativní důsledky, ale jen velmi diskutabilní přínos. Ministerstvo chce o změnách sice dále jednat a vytváří expertní skupinu, ale podle zemědělců může být už pozdě. Musí totiž znát jasná pravidla dopředu, protože výsadba probíhá už v létě a na podzim.

Foto: Shutterstock

Problém s bramborami

Zemědělci jsou skutečně znepokojení, protože na některých místech by takový záměr znemožnil zemědělské hospodaření. Došlo by potom k omezení rostlinné i živočišné produkce. Například brambor by se potom nemuselo dostávat dostatek na trh, v důsledku čehož by cena rychle stoupla.

Zároveň by tuzemští zemědělci opět dostali tvrdou ránu v konkurenci s těmi zahraničními, kdy už dnes mnohdy tahají za kratší provaz, protože například obchodní řetězce objednávají zeleninu a ovoce ze všech koutů světa, namísto toho, aby je vzali od českých producentů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Pokud v těch oblastech skutečně pěstování určitých plodin způsobuje erozi, tak je to z hlediska budoucnosti našich potomků dobré řešení.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Inu, rozorané meze dělají své – vidím to u nás – když je přívalový déšť voda splavuje hlínu z polí a po cestě se nedá projet.
Ale že by erozi způsobovalo zrovna pěstování brambor se mi nezdá – nakypřená půda lépe saje vodu – u kukuřice tomu věřím.