Na Čechy se žene děsivá věc. Zahraniční banka varovala, co se tu odehraje. Pořádná polízanice pro všechny

Nestává se příliš často, aby se česká ekonomika ocitla v hledáčku těch nejvěhlasnějších světových bankéřů. Tentokrát tomu tak ale. Bohužel pro nás, nikoliv zrovna v tom nejlepším světle, jak bychom si přáli. Naopak, na Českou republiku je dnes pohlíženo jako na ekonomicky problematickou zemi, která má před sebou obtížné časy.

Nepěkně se to schází

Před pár dny o tom ostatně publikoval článek německý deník Die Welt, ve kterém popisuje Česko jako zemi, která ustrnula v pasti středních příjmů. Nutno dodat, že jí k tomu notně pomohly okolnosti, jelikož se Evropa mohutně deindustralizuje v důsledku drahých energií i umělého důrazu na životní prostředí. Ale také třeba stále nižší konkurenceschopnost, která se nám nedaří navýšit, a naopak rostoucí platy. Ty sice občané vnímají jako něco pozitivního, ovšem pokud do toho neroste i jejich produktivita, začíná to být obrovský problém.

Toho už si podruhé v krátké době všimla také jedna z prestižních světových bank, a to Nomura. Ta v důsledku haprující ekonomika předpovídá strmý pád české měně, a to dokonce takový, který by mohl spustit rovnou měnovou krizi. Jen tak mimochodem, v analýze banky jsme se ocitli vedle takových zemí, jako je Turecko nebo Srí Lanka.

Tam už přitom měnová krize proběhla nebo probíhá, a tak se můžeme podívat na obrázek toho, co by nás mělo čekat i v České republice. Koruna najednou začne prudce ztrácet svou hodnotu, což dramaticky zdraží dovoz a inflace znovu vystřelí do výšin. Už se jí ale nepodaří zastavit, jelikož měna bude nadále klesat. Úspory lidí v korunách začnou prudce ztrácet na hodnotě. To potom povede k tomu, že si je lidé začnou měnit na zahraniční měny, jako je dolar nebo euro, a dále podpoří oslabování. Takovou spirálu je potom extrémně náročné zastavit.

Foto: Shutterstock

Není to jediné varování

Japonský finanční dům Česko a další zmíněné země varuje na základě své zevrubné analýzy osmi ekonomických ukazatelů, mezi nimiž je objem devizových rezerv, pokrytí dovozu těmito rezervami a dále třeba výše krátkodobých reálných úrokových sazeb či ukazatele související s rozpočtovou oblastí a s běžným účtem platební bilance,” uvedl k věci ekonom Lukáš Kovanda.

Čtěte také: Češi se naučili vydělávat na inflaci. Jednoduchý fígl jim zajišťuje tisíce korun měsíčně. Může to udělat každý

Nejde přitom o jedinou velkou zahraniční banku, která má na korunu takový názor. Podobně se vyjádřili rovněž analytici Goldman Sachs, kteří rovněž vidí citelné oslabování české měny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
6 měsíců

Hezké zdeleni a čtou to ti dementi co nám teď vládnou ?jak dlouho je necháme škodit a ubližovat naší ekonomice? Jak je možné že ještě vládnou,jen lžou a podvádí?

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
6 měsíců

Ať si ty své kecy tahle banka, která zrovna nemá v ČR dobrou pověst, nechá pro sebe. € i $ pomalu končí. Stejně za chvíli skončíme v globálním dogitalnim koncentráku díky lidem jako je MP3, Richterová, Michálek, Bartoš apod. a ČR měnu nebudeme potřebovat.

Pita
Pita
6 měsíců

Plně souhlasím,, bohužel můžeme jednom přihlížet Jak politici světa mrví životy lidí!!