Mimořádný růst důchodů v příštím roce. Tak to prasklo, něco takového se nečekalo

Asi nikdo si v uplynulém desetiletí nepolepšil takovým způsobem, jako právě důchodci. Pravdou je, že dlouho byli opomíjenou skupinou, na kterou se po ekonomické stránce pozapomínalo. Vždyť ještě v roce 2013 činil průměrný důchod pouhých 10 913 Kč. A o kolik že si v tomto roce penzisté polepšili? No to se podržte, protože to bylo pouhých 137 Kč.

Nečekaný vývoj

Pakliže by to od tohoto roku šlo podobným tempem dále, činil by dnes průměrný důchod sotva nějakých 13 tisíc korun. Jenže tak tomu není. Právě v roce 2023 se totiž průměrné penze převalily přes hranici dvaceti tisíc korun. V průměru si dnes senioři přijdou na 20 693 Kč, což už je velmi slušný obnos.

Někdo by mohl dokonce namítnout, že je to dokonce více, než si vydělají mnozí zaměstnanci na své mzdě. Důchody se totiž nedaní, a tak tato suma chodí v čistém. Aby však takovouto částku dostal zaměstnanec, musí mít hrubý plat ve výši nějakých 25 tisíc korun. Ne každý na to v dnešní době dosáhne.

Z výše uvedeného vyplývá, že důchody v uplynulých deseti letech rostly skutečně nadstandardně, a to takovým způsobem, že to nemohl nikdo očekávat. Je tedy otázkou, proč se penzisté dnes bouří nad chystanou lednovou valorizací.

Foto: Shutterstock

Lidé si zvykli na víc

Ano, konečně se zjistilo, o kolik si důchodci v příštím roce polepší. Bude to o 360 Kč měsíčně navíc, a to pro každého. Jen to srovnejte s těmi 137 korunami, které se přidávaly v roce 2013. A to v té době nepředcházelo deset tučných let.

Vážně se mi to nelíbí. Taková valorizace je skutečně mimořádně nízká. Co si dnes za tři stovky koupíte? Vždyť to mi nestačí ani na jeden nákup. A teď v televizi zase říkali, že se od ledna zvýší energie,” míní paní Anna z Valašského Meziříčí, která měsíčně pobírá 19 600 Kč. “Doufala jsem, že budou přidávat i nadále alespoň nějakou tu tisícovku, ale s tím je asi konec.

Čtěte také: Důchodci v Česku dostanou zase náležitě přidáno, kasírovat budou slušné peníze. A k tomu nové příspěvky navíc pro všechny

Z výše uvedeného vyplývá, jak moc nevděčné může být rychlé navyšování důchodů. Jakmile totiž budete potřebovat trochu přibrzdit, je to najednou obrovský problém, jelikož lidé už si zvykli na určité tempo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
41 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Margareta Jantošová
Margareta Jantošová
4 měsíců

Autor článku místo hanění důchodců by měl jít makat rukama a nejlépe 45 let! A až mu vyměří důchod,tak bude taky toužebně vyhlížet ňáké to přidání.Ale kdo ví jak to bude za pár let.

Karel kasa
Karel kasa
4 měsíců

A jak mám žít s 11000 korun důchodu za byt 6000 a co léky a strava??? To je normální život člověk drel a pak v důchodu pomalu žebrák jenom těm ve vládě to je Šuma fuk jenom oni jsou rozezrany

Karel kasa
Karel kasa
4 měsíců

A o kolik si navýší vláda a parlament na čele se senátem to bude balík

Bohumír
Bohumír
4 měsíců

Dobrý den, pane Vavrenko! Nemohu uvěřit, že máte za sebou ekonomické vzdělání. Mně spíše připadá, že článek o “nenažraných” důchodcích píšete na stromě. Vy jste si asi nevšiml, že civilizace už se stromů slezla před mnoha tisíci lety. A ty vaše počty 137 a kolik je 360, no, tedy, měl byste vrátit diplom. Pro vás je papíru na psaní škoda, vlastně, vy na tom stromě máte internet… Zdraví vás a bohulibé vánoční svátky přeje Mgr.Bohumír Charbulák. Ps.: …při slézání se stromu na naši nízkou úroveň, dejte, prosím, pozor, abyste si nezlomil nohu. Nyní před svátky, my důchodci, máme výhodu, že… Číst vice »

Miroslava
Miroslava
5 měsíců

Že se částky důchodu zvedají, je dobré. Ale jak mám vyjít s důchodem, když mám zaplatit nájem 17.900 kč, nakoupit, našetřit na spotřebu a to z důchodu invalidní 20.000 kč. To je na provaz né na klidný a spokojený důchod. Co se týká příspěvku na bydlení tak to dostanu max. 1.500 kč – už slyším těch komentářů, tak se odstěhujte, ale kam a za jakou cenu , když je to v dnešní době složitější než dříve.

Vladimír
Vladimír
6 měsíců

Je to všechno zavádějící .S velkým humbukem přidají 360 Kč a v tichosti zkasírují 2000 Kč za dražší elektřinu,plyn a potraviny. Výborně pane Fialo,jen tak dál.