Tak už to přišlo. Plynové kotle už jen do konce roku, pak utrum. To je drsné

Pakliže si někdo myslí, že nežijeme v revolučních dobách, měl by se zamyslet ještě jednou, a to pořádně. Jednotlivé kroky, obzvlášť pokud se spojí dohromady, totiž představují pravý opak. Skutečně se nám mění životy doslova před očima a staré zažité pořádky padají.

Jde to hodně rychle

Jak rychlý sled událostí může situace nabrat, dokazuje vývoj kolem plynových kotlů. Ještě před rokem šlo o osvědčený způsob vytápění, který tu s námi měl zůstat na neurčito, jakkoliv se vědělo, že spalování plynu není optimální a generuje to určité zplodiny. Ještě se však poměrně rozumně připouštělo, že srovnatelné alternativy prostě chybí.

To už je ale pryč. Několik faktorů se dalo dohromady a vyústilo ve skutečnost, že Němci se jako první v Evropě plynových kotlů zbavují. Respektive od ledna příštího roku bude platit prakticky zákaz instalace nových. To pochopitelně bude mít za následek podobné normy v dalších evropských zemích.

Ve skutečnosti opatření není psáno na první pohled tak tvrdě, že by plynové kotle přímo zakazovalo. Důležitější je však to, co z něj plyne. Stačí si přečíst, že nové zařízení bude muset splňovat podmínku, že 65 % tepla musí pocházet z obnovitelných zdrojů energie, a je vcelku jasno. To nesplní nejen kotle na tuhá paliva, ale dokonce ani ty plynové.

Foto: Shutterstock

Další potíže

V podstatě to bude znamenat masivní tlak na instalaci tepelných čerpadel. O ně však mají lidé zájem tak jako tak. Na trhu jsou často nedostatkovým zbožím a jejich cena stoupá. Je přitom už tak vysoká, že je na pořizovacích nákladech několikanásobná oproti plynovému kotli.

Jenže to ještě není ten hlavní problém. Tepelné čerpadlo není tak univerzálním výrobcem tepla jako plynový kotel a nehodí se do všech budov. Třeba starší rodinné domy mají tak velké tepelné ztráty, že jejich vytopení čerpadlo zkrátka neutáhne.

To potom znamená, že danou nemovitost bude zapotřebí také pořádně zateplit. To jsou další významné náklady. Jedinou další alternativou by pak mohl být poměrně složitý souběh tepelného čerpadla a plynového kotle tak, aby čerpadlo vyrobilo alespoň 65 % tepla.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Ať si EU a naše vláda políbí šos budu dál topit dřevem nazdar !

Pepa
Pepa
1 rok

Kolik miliard se vycházelo oknem na dotacích. Ono je to tak bohužel se vším. Mrhání penězi, pokud to tu vedou lháři.

Pavel
Pavel
1 rok

Takže když začnou Němci skákat z 10 patra, tak my tak aspoň z 12.?

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Pavel

👍

Pavel
Pavel
1 rok

Zelený fašismus nám stále víc ztěžuje život.

Petr Pavel
Petr Pavel
1 rok

Jsem v klidu, člověk není tupec a EU není věčná

Milan
Milan
1 rok

Lidi jsou ve vedoucích funkcích obyčejné hyeny nic víc. Dnes ráno budeš pít vodu , zítra močůvkou. Co mi to jen připomíná? No přece je třeba se těch idiotů multimilionářů opravdu zbavit , a to vyvlastněním o rozhodování jejich nerozumných nápadů . Ví o tom, že když tu nebudou nebude ta likvidace planety pokračovat takovým tempem. Těch afrických lidí co mají problém by jejich majetek byl aspoň k něčemu důležitý.

Vladimír
Vladimír
1 rok
Reply to  Milan

A co těm afričanům dáte …ty jejich vily,jachty ,auta a kaviár?

Mira
Mira
1 rok
Reply to  Vladimír

Určitě by si to užili protože ty to hyeny si to už moc neužijou poslední dny jim klepou na dveře a nesmrtelnost ta bude rozdělena posledním. Bezdomovců důchodcům a trpícím. Mistři nadmistři a různí vedoucí tu budou zanecháni. Jakož i mladá ambiciózní generace. Tak učiní Ježíš Kristus viz. kdo bude v těch dnech na střeše ať nesestupuje do domu, aby si vzal svoje věci.