Na covid-19 zabírá volně prodejný lék na horečku. Významně snižuje riziko úmrtí, potvrdila studie

Přestože zatím neexistuje žádný lék, který by byl určen přímo pro nemoc covid-19, postupem času lékaři zjišťují, že na trhu je celá řada preparátů, které pacientům s touto, nyní tak rozšířenou chorobou mohou významně pomoci. Jedním z hojně používaných je například isoprinosine, který však tuzemští lékaři musí lidem s koronavirem předepisovat na vlastní riziko, zatímco třeba v Polsku je volně dostupný.

Lék, který může zachránit život

Podle nejnovějších vědeckých zjištění jsou ale účinné látky ještě blíže, než se mohlo zdát. V boji s koronavirem totiž může velkou roli sehrát jeden z nejobyčenějších léků, který má mnoho lidí ve své domácí lékárničce, a pokud ne, mohou si ho volně obstarat v jakékoliv lékárně. Přitom právě tento lék může znamenat rozdíl mezi tím, zda pacient na covid-19 zemře, nebo nikoliv, případně může zabránit tomu, aby se u dotyčného rozvinul vážný stav.

Studie publikovaná v odborném časopise Anestesia and Analgesia tvrdí, že na pacienty s covidem-19 velmi dobře působí běžně dostupný aspirin. Podle vědců z University of Maryland ve Spojených státech amerických je efekt dokonce tak významný, že pacienti užívající aspirin mají o 47 % nižší riziko úmrtí než ti, kdo tento lék neužívají. Aspirin také o 40 % snižuje pravděpodobnost, že nakažený člověk bude potřebovat péči na jednotce intenzivní péče. Tedy, že si jeho stav vyžádá připojení na plicní ventilátor.

Bezpečný, levný, a přesto účinný

Studie vznikla za účasti přibližně čtyř stovek pacientů, kteří byli hospitalizováni s koronavirem. Měli tedy přinejmenším středně závažný průběh onemocnění. Krátce po hospitalizaci jim byl podán aspirin. Výsledky jsou podle vedoucího výzkumu Jonathana Chowa až překvapivě jednoznačné, přestože bude zapotřebí klinické studie s větším množstvím účastníků, aby předpoklady potvrdila. Přesto má však aspirin podle lékaře velký potenciál sehrát v koronavirové epidemii významnou úlohu, a to především proto, že je levný a dostupný.

Aspirin také redukuje tvorbu krevních sraženin. Ty se ukázaly být velkým rizikem i po vyléčení, kdy mohou způsobit trombózu. Vědci však nedoporučují užívat aspirin preventivně, protože samotné nákaze nezabrání.

Britští lékaři přitom už pacientům s covidem-19 začali podávat, a to primárně právě proto, že pozorovali velké množství případů, kdy lidé zemřeli na náhle uvolněnou krevní sraženinu. “Máme dobré důvody domnívat se, že je aspirin prospěšný. Je také bezpečný, levný a snadno dostupný,” cituje deník The Guardian jednoho z lékařů, kteří v rámci rozsáhlé studie aspirin pacientům podávají.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan
Ivan
1 rok

Že neexistuje liek proti covidu ? ale už áno veď us vláda kúpila 10 miliónov dávok kus po cca 500 dol. izoprinozin? tajný lekársky manuál hovorí ak si pozitívny už nebrať len po kontakte s pozitívnym bez príznakov áno. Stále má význam ivermektin dávkovanie pri covide teda pozitívny dávkovanie podľa hmotnosti a ak sú príznaky tak podľa lekárky na covid oddeleni X2 neublíži. Toto všetko zo skúseností v mojej rodine. A žiješ ďalej aj keď tento manažovany život držte sa zdravého rozumu.

Stanislava
Stanislava
1 rok

…nechci tvrdit , že by aspirin nemohl pomoci, ale podle studie na 400 pacientech nejde dělat závěry…
A taky může ublížit,pokud někdo užívá léky na ředění krve a k tomu si dá pár aspirinů tak má zaděláno na problém…
Každopádně bude lepší to nechat na lékařích…

Drahoslav
Drahoslav
2 let

Před nedávnem jsem u vás četl jak je aspirin škodlivý. Tak nevím kde to berete , že jednou píšete tak a podruhé naopak.

Martina
Martina
1 rok
Reply to  Drahoslav

Moc čtete nebo špatně.. aspirin se stejně jako anopyrin doporučuje jako prevence srážení krve, embolií, mrtvicek..

Radek
Radek
2 let

Česnek, to je to samé, a může se užívat preventivně.

Lexikona
Lexikona
2 let
Reply to  Radek

díky