Ohrožuje vás infarkt? Zjistěte to podle své krevní skupiny, radí vědci

Vědci přišli na to, že krevní skupina může ovlivnit riziko onemocnění srdce. Podle nové studie krevní skupiny A, B nebo AB znamenají vyšší riziko vzniku srdečních onemocnění než typ krevní skupiny 0.

Důležité je chodit na pravidelné lékařské prohlídky, při kterých se zjišťují rizikové parametry srdečních onemocnění, výše krevního tlaku a hladina LDL cholesterolu v krvi. Vědci analyzovali data hned ze dvou starších velkých studií, ve kterých byli účastníci dlouhodobě sledováni minimálně 20 let.

Krevní skupiny a riziko vzniku srdečních onemocnění

Krevní skupina 0 je celosvětově nejvíce rozšířená. Česká republika patří mezi výjimky a nejčastější je u nás krevní skupina A. Krevní skupina AB je nejméně zastoupená ve většině států. Studie Harvardovy univerzity zjistila, že je možné riziko infarktu kalkulovat právě podle krevní skupiny.

  • u lidí s krevní skupinou 0 je nejnižší riziko srdečních onemocnění
  • lidé s krevní skupinou AB mají o 23 % vyšší nebezpečí nemocí srdce
  • lidé s krevní skupinou B mají ve srovnání s krevní skupinou 0 vyšší riziko o 11 %
  • lidé s krevní skupinou A mají riziko srdečních onemocnění vyšší o 5 %

Propojení krevních skupin a srdečních onemocnění

Důvody propojení krevních skupin a srdečních onemocnění vědci zatím neznají. Provedené studie mohou mnoho napovědět. Krevní skupina A je spojena s vyšší hladinou škodlivého LDL cholesterolu, který se podílí na ateroskleróze a ucpávání cév. Krevní typ AB je znám souvislostí se zánětlivými procesy negativně ovlivňujícími cévy a jejich činnost. Lidé s krevní skupinou 0 mají v krvi vyšší koncentraci sloučeniny, která podporuje krevní průtok a brání tvorbě sraženin.

Na co si dát pozor

Krevní skupiny ovlivňují organismus mnoha způsoby a na vztahu k srdečním onemocněním se podílí několik faktorů. Hlavní příčinou kardiovaskulárních onemocnění je ateroskleróza, což je ukládání tukových látek ve stěnách tepen, což vede k zužování a nedokrevnosti neboli ischémii různých orgánů. Nejčastěji se projeví jako ischemická choroba srdeční a cévní mozková příhoda. Ohroženi jsou senioři, ale i obézní děti, které trpí projevy srdečního onemocnění i vysokého krevního tlaku. 

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments