Na dovolenou raději nejezděte. Peníze budete potřebovat na energie a potraviny, nikdo vám je nedá

Po dvou letech, kdy bylo cestování poměrně obtížné a sužované nejrůznějšími omezeními, se většina lidí konečně těšila na léto s tím, že si dopřeje zaslouženého odpočinku na kvalitní dovolené, ideálně v zahraničí u moře s plnou péčí.

Raději si vytvořte rezervu

Tento sen se ale rozplývá. Stále více lidí se dostává do existenčních problémů, protože nejsou schopni hradit navýšené platby za energie, případně nakupovat potraviny za ceny, které nemají obdoby.

Přeci jen ale existuje skupina těch, kteří si dovolenou nechtějí odepřít a mají na ni vyhrazené prostředky. Měli by však vycestovat? Je to rozumné? V tomto případě těžko radit, ale jisté je, že směřujeme do velmi náročného období, kdy může být každá koruna dobrá.

Na podzim mnoha lidem přijdou faktury s vyúčtováním energií a tehdy může dojít na lámání chleba. Výjimkou nebudou desetitisícové nedoplatky. Tehdy si mnozí mohou říkat, proč jen vyráželi na drahou dovolenou a raději si peníze neušetřili. Nelze přitom spoléhat na stát, který se chystá vypomoci jen zcela kosmeticky.

Foto: Shutterstock

Dovolená vyjde draho

Na dovolenou by měli každopádně zapomenout ti, kteří už teď mají napjatý rozpočet. V žádném případě není dobrou cestou brát si na letní radovánky úvěr s tím, že se to později nějak splatí. Co možná fungovalo v dobrých časech, teď bude s velkou pravděpodobností představovat problém. I kvůli tomu, že úrokové sazby jsou dnes úplně jinde než před rokem.

Platí přitom, že zahraniční destinace jsou poměrně drahé. Například dovolená v Chorvatsku, které bylo dlouhou dobu bráno jako levná alternativa, vyjde čtyřčlennou rodinu na pořádný balík. Ceny ubytování zde meziročně vzrostly o dvacet procent a je problém sehnat pokoj v soukromí pod padesát euro. Jídlo v restauraci vyjde na tři sta korun a více na osobu a ceny potravin v obchodě jsou podobné jako u nás.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
mikid007
mikid007
6 měsíců

Připojuji se ke komentářům. Vždy jsme jezdili a jezdíme skromně, využíváme levné čerpání dříve v Rakousku, nyní ve Slovinsku a zejména pak v Bosně a Hercegovině, kde trávíme poměrně dost času v přírodě, nepodporujeme nenažranost některých lidí v HR, nad kterou i domácí Chorvati kroutí hlavou. Dá se i v Srbsku, Černé Hoře …. Ubytovací možnosti jsou i dnes v BiH, HR, SRB i MNE stále rozumné, jen člověk nesmí být líný. My známe, co je to mít málo a s tím být spokojený a vyžít, takže i těžších dobách je potřeba si zachovat zdravý rozum a uskromnit se a… Číst vice »

Last edited 6 měsíců by mikid007
mrbignos
mrbignos
7 měsíců

Dovolenku mi nikto nevezme. A nie, nevyjde draho. Treba si to rozumne naplanovat.

Iris
Iris
7 měsíců
Reply to  mrbignos

Naprosto souhlasím – celý rok makám fyzicky i hlavou a tu dovolenou potřebuju k regeneraci a fakt nepotřebuju drahý hotel a “all inclusive”
Nemusím na dovolené chodit do drahých restaurací, barů a na diskotéky – já chci klid a ten naštěstí pořád někde najdu.