Na důchodce v Česku vymysleli velkou nespravedlnost. Bohužel to pořádně schytáte

Je až s podivem, jak moc lidé v České republice spoléhají na to, že jim bude důchod vyměřen naprosto přesně a správně, tak jak by měl. A to i v době, kdy je Česká správa sociálního zabezpečení mimořádně přetížená a svou agendu jednoduše nestíhá. V takovém prostředí pochopitelně může docházet k chybám.

Kolik jste odpracovali?

Ostatně, není výjimkou, že je penze vyměřena špatně, a to klidně rozdílem několika tisíc korun. Obvykle jste o tyto peníze ochuzeni, jelikož běžně v ČSSZ chybí nějaké důležité dokumenty v rámci vaší pracovní činnosti a tedy i sociálního pojištění. Některá z firem, u nichž jste za svou kariéru pracovali, je třeba nemusela poslat a dnes už neexistuje. Potom vás čeká složité dokazování, že jste si to skutečně odpracovali a pojištění za vás bylo odváděno.

To ale zdaleka není všechno. Důchodci se musí připravit na nejrůznější nástrahy a nespravedlnosti. Málokdo například ví, že se do výpočtu důchodu započtou pouze ty roky, které jste odpracovali kompletně celé. Měli byste tomu tedy přizpůsobit termín odchodu do penze, jinak se nebývalým způsobem ochudíte.

Pro příklad není třeba chodit daleko. Dosáhli jste 65 let a požádáte si tedy o důchod, a to v přesvědčení, že bude vše náležitě spočteno. Shodou okolností se ale stane, že jste odpracovali 39 let a 364 dní, tedy bez jednoho dne 40 let. Logika by velela, že se to vypočte přesně na den nebo se to zaokrouhlí na celé roky.

Foto: Shutterstock

Není to jednoduché

Jenže nikoliv. Do výpočtu se vám zahrne pouhých 39 let a o prakticky celý jeden rok přijdete. Kdybyste však do penze šli o den později, už by se vám tam započetl a poměrově by navýšil výpočet důchodu.

Čtěte také: Mimořádný růst důchodů v příštím roce. Tak to prasklo, něco takového se nečekalo

Když to víte, můžete s tím pochopitelně nějakým způsobem pracovat, ale ani tehdy to nemusí být zrovna jednoduché. Naplánovat si přesný odchod do důchodu nemusí být zase tak jednoduché, a to i s ohledem na vašeho zaměstnavatele, který si také musí naplánovat vaší náhradu apod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Riki
Riki
3 měsíců

Je to zoufalé. Kdyby někdo takto komentoval např. profesní nebo soukromý život jejích dětí, tak se paní redaktorka složí. To je realita.

Dana
Dana
3 měsíců

Už jsem z těch informací znavená.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Dana

To se Vám nedivím. Každý den článek s brutálním nadpisem aby co nejvíce vystrašil. Možná bude lepší seznam.cz odinstalovat. A bude pokoj.

Martin
Martin
3 měsíců

Ano?! Celý život budeme pracovat jak Šulci a nedočkáme se ani starobního důchodu od státu, přijde Vám to normální? Mě teda ne. Už stačí že posunují hranici věku už vidím při mém zaměstnání jak v 65lety se pohybuji tak svižně jak v 30. Kdyby ti papaláši hospodařily z penězy jak mají a zkrouhli společenství politiků na čtvrtinu jak je to v jiných daleko větších zemích tak se mají všichni dobře. Je to banda zlodějů a o prezitentovi k tomu se nebudu ani vyjadřovat. A ať si každý říká kdo chce co chce každý má svůj názor ale podle toho co… Číst vice »