Co jsou ozonové generátory, k čemu jsou využívány a jaké jsou zásady bezpečnosti práce s nimi?

Asi nepřekvapí, když řekneme, že generátor ozonu má za úkol produkovat ozon. Na jakém principu ale funguje? Kde jej můžete využít? A jak s ním bezpečně pracovat? Na to se zaměří následující článek.

Co je ozon?

Ozon (O3) je nestabilní, rychle se rozkládací plyn s vysokým oxidačním potenciálem. Právě pro tuto svou vlastnost se využívá k čištění nejrůznějších bakterií, plísní virů, zplodin a dalších nečistot, které dokáže rozkládat na menší molekuly. Díky své nestabilitě se pak ozon poměrně rychle opět rozloží v kyslík a nezanechá žádné stopy.

Je proto populárním čistidlem vody, potravin, ale třeba i celých místností – často se využívá například v hotelnictví.

Nejlepším způsobem, jakým takový ozon získat, je pak ozonový generátor. Přístroje tohoto typu najdete ve všech možných velikostech od příručních až po velké průmyslové. Nehledě na jejich rozměry je ale téměř jisté, že k výrobě ozonu budou využívat jeden z následujících způsobů….

Způsoby generování ozonu

Umělá generace ozonu v podstatě pouze napodobuje přírodní procesy. Ozon v přírodě vzniká jednak v důsledku elektrického výboje (například při bouřce), jednak v důsledku UV záření – takto vzniká například ozonová vrstva v atmosféře jakožto produkt působení slunečního svitu.

Z toho nám pak vyplývají dva způsoby, jimiž se ozon uměle generuje v generátorech.

  • Koronovým výbojem. Uvnitř generátoru se nachází vysokonapěťová mřížka, skrz kterou se prohání vzduch, případně čistý kyslík. Ten je vysokým napětím štěpen na jednotlivé atomy, které se kombinují do molekul ozonu. Výboj je obvykle schopný generovat větší a poměrně stabilní množství ozonu.
  • UV zářením. Jde spíše o méně efektivní způsobem generace ozonu, generující menší množství v nižších koncentracích. Využívá se převážně k jednodušším úkonům, například k čištění pokojů.

Kde všude se může ozonový generátor uplatnit?

Již jsme zmínili nejčastější využití ozonových generátorů, totiž pro čištění vody a vzduchu. Tím ale ještě není výčet jejich využití zdaleka vyčerpán. Tyto přístroje mohou běžně sloužit například při:

  • Čištění prádla v prádelnách
  • Dezinfekci nejrůznějších povrchů
  • Ošetření obilí (ozon dokáže zlikvidovat hmyz či plísně)
  • Papírenský průmysl využívá ozon například při bělení celulózy
  • Eliminace tabákového zápachu v klimatizačních jednotkách
  • Oxidaci během výroby nejrůznějších chemikálií (tzv. ozonolýza)
  • Ozon se využívá i v medicíně například při sterilizaci nástrojů

Bezpečnost by měla být při používání ozonových generátorů na prvním místě

Jestliže zvažujete využití ozonového generátoru na vlastní pěst (například při čištění interiéru), pak mějte na paměti základní bezpečnostní opatření – ozon není zcela neškodným prvkem a ve vysokých koncentracích může působit zdravotní potíže, včetně poškození plic.

Ještě než se pustíte do práce, důkladně se seznamte s manuálem vašeho přístroje, který by vás měl se zásadami bezpečnosti seznámit. I tak raději její základy ještě shrňme.

  • Dokud generátor v místnosti pracuje (a ještě několik hodin poté), odstraňte z místnosti vše živé včetně mazlíčků i rostlin a zamezte vstupu do místnosti.
  • Generátor by obvykle neměl pracovat déle než 6 hodin, běžná doba se pohybuje mezi 3-6 hodinami.
  • Ozon se po čase sám rozloží na kyslík, platí přitom, že čím vyšší teplota v místnosti panuje, tím rychleji se rozloží. I tak se nedoporučuje do místnosti vstupovat dříve než dvě hodiny poté, co generátor ukončí činnost, pokud není větraná – do větrané místnosti lze vstoupit i o něco dříve.
  • Pokud do místnosti z nějakého naléhavého důvodu musíte, použijte při tom celoobličejovou respirační masku s filtrem.

Snad vám tento článek poskytnul nějaké nové informace na téma ozonových generátorů. Využíváte nebo jste někdy využívali tento přístroj vy sami? Napište nám o svých zkušenostech s ním.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments