Na jídlo stačí 3000 Kč za měsíc. Našli jsme způsob, jak ušetřit velké peníze

Za dobrých časů málokdo počítá, jak vychází s penězi a za co přesně je vydává. Nemusíme ale jistě říkat dvakrát, že takový přehled je vhodné si udělat v každém případě, abyste věděli, na čem případně ušetřit, protože není od věci si dávat nějaký ten peníz stranou, abyste ho tam našli v době, kdy ho budete potřebovat.

Když už se do svízelné situace dostanete, není třeba panikařit. Svět nekončí a je velmi pravděpodobné, že zase bude lépe. Jen je potřeba se na čas uskromnit. Ostatně, můžete to vzít i jako svého druhu výzvu, jakkoliv je nepříjemná.

Málo peněz však rozhodně neznamená, že by vaše rodina měla jíst nekvalitně. Ba právě naopak. Pokud se smíříte s tím, že nákupy i přípravou jídel strávíte více času, možná vás překvapí, co všechno si můžete dopřát.

Slevové akce

Možná jste se nad tím dosud pousmívali nebo tím dokonce pohrdali, avšak slevové akce jsou v dobách nouze obrovským pomocníkem. V České republice platí, že jich je obrovské množství a v každý moment najdete libovolné zboží v nějaké akční nabídce.

Seznamte se tedy před nákupem s letáky, protože díky nim můžete hodně ušetřit. Některé položky chodí pravidelně do slev, které přesahují i 50 %. Můžete tak klidně ušetřit polovinu z ceny. Pokud ale všechny ceny zprůměrujeme, což může zahrnovat i to, že obejdete více obchodů, dostanete se na slevu někde mezi 30 a 40 %.

Foto: Shutterstock

Pečlivé plánování

Pokud jste byli zvyklí nakupovat impulzivně a na poslední chvíli, budete se toho muset vzdát. Naopak, výdaje za potraviny musíte velmi pečlivě plánovat. Udělejte si plán na celý týden, který bude obsahovat vše, co budete potřebovat a z čeho budete vařit. Ideálně plánujte i s letákem v ruce, abyste vycházeli z těch surovin, které jsou zrovna nejlevnější. Každopádně se vyhýbejte momentům, kdy byste neměli z čeho vařit, protože tak dojde k impulzivním a drahým nákupům.

Vaření se nevyhnete

Je třeba se smířit s tím, že vaření se v situaci, kdy nemáte na rozhazování, stane vaším denním chlebem. Není ale nutné vařit složitá jídla. Mnohé dobroty uvaříte z několika základních surovin. Inspirovat se můžete například školními jídelníčky, ale i na internetu je spousta tipů na chutná a levná jídla. Stačí si je najít.

Hodně času i peněz lze ušetřit tím, že budete vařit jídla ve větším objemu. Ta si potom můžete jednoduše ohřát. Znamená to ale pochopitelně i to, že budete jíst častěji to samé.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
1 rok

Vážení! Jsem starší osoba 61let a pamatuji jak se i dříve šetřilo na jídle! Výplata byla kolem jen 1700.- a šlo to.Maso jsme měli 2krát týdně a to i dnes stačí pro jednu osobu denně 100g.jinak trpí ledviny. Dá se jíst co se píše levné v akci,já si přivstanu než otevřou.A to auto nevlastním.Dá se krásně levně taky nakupovat v obchodě názvem LIDOVKA.Po revoluci si lidé moc zvykli se přežírat a pak taky je to v Čr vydět tu obezitu. Já mám 500až 800.-na týden(jsem invalidní) a sice sotva vyjdu a to i když jim 2dny třeba navařeného guláše dopředu… Číst vice »

Josef
Josef
2 let

Asi jste někde ve snu jinak nemůžete psát takové věci.

Aleš
Aleš
2 let

100 na den pro celou rodinu? Při dnešních cenách? Jste mně dost pobavili.

Zdena kubickova
Zdena kubickova
1 rok
Reply to  Aleš

Paní myslí jen sebe a pro 1osobu 3000 staci